“Fransa'da salgın resmi açıklamadan 1 ay önce başladı”

“Fransa'da salgın resmi açıklamadan 1 ay önce başladı”

Fransa'nın başkenti Paris'te yer alan Jean Verdier hastanesinin yöneticisi Yves Cohen, yaptığı açıklamada ülkedeki ilk yeni tip koronavirüs vakasının 27 Aralık 2019'da görüldüğünü duyurdu. Sputnik International sitesinin aktardığına göre, Cohen'in yaptığı açıklama Fransa Sağlık Bakanlığı'nın duyurusundan yaklaşık bir ay önce ülkede yeni tip koronavirüs vakasının olduğu anlamına geliyor.

Hafta sonu BFM kanalına konuşan Cohen, 2019 yılının kasım ve 2020 yılının ocak ayında nezle şikâyeti ile kendilerine başvuran 24 hastanın yeniden test edilmesi sonucunda bir kişiye Covid-19 teşhisi konduğunu duyurdu. Bu kişinin ülkedeki ilk enfekte vakası olduğu sonucuna varmak için erken olduğunu savunan Cohen, "15 gündür hastaydı ve çocuklarına da bulaştırırken eşi enfekte olmamıştı. Nasıl enfekte olduğuna dair herhangi bir tahmini yok. Tek temasta olduğu kişi eşiydi." ifadelerini kullandı.

ÇİN'E HİÇ GİTMEDİ

Hastanın daha önce Çin'e hiç seyahat etmediği ancak çalıştığı süpermarkette Çinli meslektaşları olduğunu aktaran Cohen, sağlık uzmanlarının bu kişilerin de Çin ile temasını araştıracağını vurguladı. Cohen ortaya çıkan veriler ışığında ülkede yeniden testler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

John Hopkins Üniversitesi'nin paylaştığı bilgilere göre Fransa'da pazartesi günü itibariyle 169 bin 598 yeni tip koroanvirüs vakası tespit edilirken yaşamını yitirenlerin sayısı 25 bin 204'ü buldu.

Yeni tip koronavirüs dünya çapında ise 3,5 milyon kişiye bulaşırken 251 bin 500 ölümü de beraberinde getirdi.

Kaynak: CRI Türk Türkiye Dış Haberler Servisi