Fransa çöl savaşını yürüten askerlerini Libya'da kullanır mı?

Fransa çöl savaşını yürüten askerlerini Libya'da kullanır mı?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Libya'daki son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Libya'da tansiyonun gitgide yükseldiğine dikkati çeken İsmet Özçelik, "Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Hafter'in yanında çatışmalara katılan Rus güvenlik şirketi Wagner'in Şerare Petrol Sahasını ele geçirdiğini duyurdu. Şerare Petrol Sahası önemli bir bölge. Ayrıca Libya'da en kaliteli petrolün çıktığı bölge. Burası Fizan bölgesinde ve 'kara altın madeni' olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda ülkenin tek başına en fazla ham petrol üretim kapasitesine sahip petrol kuyusu da burada. Bu bölgenin bir başka özelliği de Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin etkili olduğu bir bölge olması. Daha önce de Ruslar Seyfülislam Kaddafi ile birçok kez temasta bulunmuştu. Bu arada Cufra'daki askeri üsse Rus savaş uçakları ile ağır silahların geldiği iddiaları yer aldı ve bazı fotoğraflar yayınlandı. Bu gelişmeler Libya'daki dengeleri değiştiriyor. Mısır'ın da tavrı sertleşmişti. Bunun da Rusya'nın bölgedeki aktif tutumundan ve Trablus yönetimini masaya oturtmak çabasından kaynaklandığı iddia ediliyor. Sirte'nin yakında düşeceği iddia ediliyordu ama hâlâ el değiştirmedi. Bölgeyi yakından takip edenler, tarafların yani bölgedeki güçler dengesinin 'pat' durumda olduğunu söylüyorlar. O nedenle durumun değişmeyeceğini tarafların dikkatli hareket ettiğini ifade ediyorlar." dedi.

Sirte'nin önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Özçelik,  "Operasyonlar için hazırlıklar sürüyor. Türkiye'nin Libya'da kontrol ettiği güçlerinde birtakım hazırlıkları var. Hazırlıkların son aşamada olduğu iddia ediliyor. Hatta temmuzun ilk yarısında Sirte'nin hareketleneceği konuşuluyor. Yine çok tartışılan Cufra bölgesi. Libya kontrol etmek için çok önemli bir yere sahip. Burayı ele geçirdiğiniz zaman birçok bölge ile irtibatı kesebiliyorsunuz. Bu açıdan da son derece önemli." diye konuştu.

ABD ile Fransa'nın bölgedeki beklentilerini açıklayan İsmet Özçelik, "Fransa ile ABD'nin Trablus yönetiminin petrolün kontrolünün tek başına elde etmesinden endişe ettikleri ve bu çerçevede görüşmeler yaptıkları konuşuluyor. Libya'da belki de kartlar yeniden dağıtılıyor. Güç dengeleri karmaşık bir hal aldı. ABD'nin başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın hesapları var.  Fransa'nın Mali ve Çad bölgesinde çöl savasını yürüten askerlerini Libya'da müdahale için kullanırlar mı, kullanmazlar mı? Bunları da yakından takip edeceğiz." açıklamasını yaptı.