“Filistin'de asıl sorun din”

“Filistin'de asıl sorun din”

Haber: Irmak Hekimoğlu

Gazeteci-yazar Hüsnü Mahalli'nin yeni kitabı "Filistin Benimdir/Orta Doğu'nun Kanlı Tarihi" Kırmızı Kedi Yayınevinden çıktı. Mahalli, yeni kitabını CRI Türk'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

"FİLİSTİN MESELESİ VİCDANİ BİR MESELE"

Filistin meselesinin dünü ve bugününü kapsamlı bir şekilde ele alan Mahalli, Orta Doğu'da da Türkiye'de de olup biten her şeyin ve AK Parti'nin de dış politikasının Filistin eksenli bir politika olduğunu ifade etti. Mahalli, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bölge politikasının da Filistin eksenli olduğunun altını çizdi. Özellikle Türkiye'nin dış politikasının yorumlanabilmesi için Filistin'in bilinmesi gerektiğini söyleyen Mahalli, dinlerin tarihini de yorumlayabilmek için yine dönüp Filistin'e bakılması gerektiğini vurgulayarak, "Filistin meselesi vicdani bir mesele." dedi.

"FİLİSTİN'DE ASIL SORUN DİN"

Hüsnü Mahalli, Filistin'de yaşanan sorunların maddi bir temele mi yoksa dini sebeplere mi dayandığında dair soruya da yanıt vererek, buradaki sorunların temelinde emperyalist hedefler, doğal kaynaklar gibi sorunlar olsa da asıl sorunun din olduğunu dile getirdi. Mahalli, Müslümanların da Hristiyanların da burayı kutsal olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

"ARAP BAHARI ÖNCESİNDE OLDUĞU GİBİ İLİŞKİLER NORMALLEŞMELİ"

Türkiye'nin Filistin meselesine bakışını değerlendiren usta gazeteci, Anadolu'da geçmişten bugüne Yahudi sorunun olduğunu ve bu meselenin 500-600 yıldır gündemde olduğunu belirtti. Türkiye'nin, İsrail'i tanıyan ilk Müslüman ülke olduğunu da hatırlatan Mahalli, Türkiye'nin bugün için nasıl bir politika izlemesi gerektiğini şöyle anlattı:

"ALLAHTAN RUSYA VE ÇİN VAR"

"17-18 yıldır zaten AKP hükümette ama politikası da çelişkili. Bir dargın bir barışık gidiyor. Türkiye'nin yapması gereken Arap Baharı öncesinde olduğu gibi tüm Arap ülkeleriyle ilişkilerin normalleşmesi, iyileştirilmesi gerekiyor. Özetle, zaten bu coğrafya halk diliyle 'karman çorman'… Uluslararası hukuk yok. Birleşmiş Milletler'in (BM) eski gücü kalmadı. Güç şimdi ABD'den taraf ne yazık ki… Allah'tan Rusya ve Çin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMKG) var. Onlar da olmasa siz düşünün neler olur…"

"ORTA DOĞU SORUNU ÇÖZÜLMEDEN HİÇBİR ŞEY DÜZELMEZ"

Hüsnü Mahalli, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin Filistin'e etkisine de değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Doğu Akdeniz'deki gelişmeler sadece Filistin'i değil bölgedeki süreci etkiliyor. Bu ortada. Doğu Akdeniz'i herkes konuşuyor ama örneğin Suriye'deki gazdan kimse söz etmiyor. Bu tartışmalar tabii aynı zamanda Kıbrıs konusuyla da ilgili. Kıbrıs meselesine bakıyorsunuz, Türkiye, Yunanistan, Fransa derken karşımıza Avrupa Birliği de (AB) çıkıyor. Her şeyi toparlarsak en başa dönüyoruz. Bu konuların hepsi Orta Doğu ile ilgili. ABD'nin körfez ülkeleriyle İsrail'in ilişkilerini normalleştirme çabasını da incelemeliyiz. Orta Doğu sorunu çözülmeden kısa vadede ne Doğu Akdeniz ne başka bir meselenin düzeleceğini kendi adıma düşünmüyorum."