“Fenerbahçe, Bir Hak Arama Mücadelesi Başlattı”

“Fenerbahçe, Bir Hak Arama Mücadelesi Başlattı”

Spor yorumcusu Bozkurt Yılmaz, Fenerbahçe'nin 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklarını gündeme getirmesini değerlendirdi. Yılmaz, esas sorunun üç büyükler arasındaki bir kavga olmadığını, Türk spor tarihinin bir bütün olarak ele alınması olduğunu dile getirdi.

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Bozkurt Yılmaz şunları söyledi; "Türkiye Futbol Federasyonu 1923'te kurulduktan sonra, 1959'a kadar hiçbir şey yapılmamış gibi bir algı oluşuyor. Türk futbolunda dört tane büyük şampiyona var. Birincisi 1924 ile 1951 arasında yapılan Türkiye Futbol Birinciliği, ikincisi 1937 ile 1950 arasında deplasmanlı olarak düzenlenen Millî Küme ve üçüncüsü de Şampiyon Kulüpler Kupası'na kimin gideceğini belirlemek amacıyla iki kez 1956 ve 1958 arasında düzenlenen Federasyon Kupası, dördüncüsü de 1959'dan itibaren günümüze kadar gelen Lig'dir. Futbol Federasyonu, Ligimizi ve Beşiktaş'ın iki kez katıldığı Federasyon Kupası'nın şampiyonluklarını yıldız hesabına katarken, daha önceki Millî Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği şampiyonalarını dahil etmemektedir. 1959 öncesi şampiyonalar da Türkiye Futbol Federasyonu'nun atadığı hakemlerle, kupa verilerek ve statüsü belirlenmiş olarak düzenlenmişti. Fenerbahçe de hem kendi hem de diğer kulüpler adına bir hak arama mücadelesini başlatmış görünüyor".

"Beşiktaş'ın Fenerbahçe'ye Neden Destek Vermediğini Anlamak Zor"

Fenerbahçe'nin tartışmaya açtığı konuda diğer takımların destek olmaması hakkında Bozkurt Yılmaz şu ifadeleri kullandı; "Türkiye Futbol Ligi'nde 1959'dan 1968'e kadar üç büyük şehrin takımı oynamıştı. 1968'de Eskişehirspor'un lige katılmasıyla, ilk defa üç büyük şehir dışında bir şehirde maç yapılmıştı. Bu durumda 1959 – 1968 arasında Türkiye Ligi'ndeki şampiyonlukları saymayalım diyebilir miyiz? Bu da benzer bir tartışmadır. Türkiye dışında, kendi ligini belli bir seneden sonra şampiyonluklarını sayan başka bir Avrupa ülkesi yoktur. Bütün Avrupa ülkelerinde, 1800'lü yılların sonundan itibaren şampiyonluklarını sayarlar. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş arasındaki bir tartışmaya dönüşmesinin nedeni çok açık; Fenerbahçe'nin 1959 öncesinde dokuz, Beşiktaş'ın beş, Galatasaray'ın ise bir şampiyonluğu var. Dolayısıyla Beşiktaş'ın özellikle bu konuda Fenerbahçe'ye neden destek vermediğini anlamakta güçlük çekiyorum. Ancak zaman içinde Beşiktaş'ın bu desteği vereceğini tahmin ediyorum".