“Fenerbahçe, Beşiktaş karşısında favori ancak…”

“Fenerbahçe, Beşiktaş karşısında favori ancak…”

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın UEFA Uluslar Ligi'nde C Ligi'ne düşmesine değinen Behçet Üstün, "Sırbistan'ın Rusya'yı farklı mağlup etmesiyle Macaristan'ı yenip A Ligi'ne çıkmayı hedeflerken 2-0 mağlup olduğumuz için maalesef bir alt kategoriye C Ligi'ne düştük. Maalesef derken elbette üzüldük bu duruma ama son yıllardaki futbol yapımız ile belki de hak ettiğimiz yer C klasmanıydı. Milli takımın 2020 yılında tek bir galibiyeti var. Bir başarısızlık söz konusu. Bu başarısızlığın hesabının verileceği yer Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ama federasyonun bu noktada bir beklentisi var mı? Onu da bilemiyoruz." dedi.

LİGLERLE İLGİLİ KARARLARIN BUGÜNDEN NETLEŞTİRİLMESİ LAZIM

TFF'nin çok acil alması gereken kararlar olduğuna dikkat çeken Üstün, "Neden bu kadar sürüncemede bırakılıyor anlaşılır gibi değil. Dünyayı saran Covid ortamında elbette ki bazı hamleler yapabilmek kolay değil. Ancak en azından önümüzdeki dönemde 'ne olursa, ne olacak' konusunda bir plan hazırlanması lazım ki, bu konuda kulüplerden gerek başkanlar gerekse teknik direktörler düzeyinde sesler yükselmeye başladı. Liglerle ilgili karaların bugünden netleştirilmesi gerek. 10 hafta sonra siz bu kararı verirseniz o an ligdeki puan sıralaması nedeniyle birçok tartışmaya yol açmış olursunuz. Hatta bugünden bu tartışmalar başlamış durumda. İmalı bir takım sözler söylenmeye başlandı bile." ifadelerini kullandı.

BU HAFTA İSTEYEN BÜTÜN TAKIMLAR KAZANDI

Üstün, Süper Lig'in 9. haftasında oynan maçlarla ilgili ise şunları söyledi:

"Alanyaspor maç eksiğine rağmen namağlup şekilde liderliğini sürdürdü. Büyük bir başarı gösteriyor. Fenerbahçe de averajla ikinci sırada yer alıyor. Haftanın en etkileyici skoru Beşiktaş'tan geldi, diyecektim (Galatasaray-Kayseri maçı öncesi) zira çok fazla eksik çıktığı maçta formda ve istim üstündeki Başakşehir'i bu kadar rahat en azından belli bir döneme kadar çok da beklenen bir durum değildi. Tam bir büyük takım refleksi gösterdi. En etkileyici skor, kapanış maçında Kayserispor'dan geldi. Ligin zayıf takımlarından Kayserispor, Galatasaray deplasmanında 10 kişi kalmasına rağmen 1-1'lik beraberlikle dönüyor. Bu daha da önemli bir skor haline geldi. Galatarasay maçın ilk yarısında özellikle çokça pozisyona girdi fakat Kayserispor kalecisi Lung'u geçmeyi başaramadı. Enteresan bir maç odu. Üzerinde çok tartışılan pozisyonlar, oyuncular var. Bu hafta isteyen bütün takımların kazandığı bir hafta oldu demek gerekiyor."

FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ DERBİLERİ ZEVKLİ, ÇEKİŞMELİ VE GOLLÜ GEÇİYOR

Önümüzdeki haftanın en önemli maçının kuşkusuz Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin olacağını söyleyen Behçet Üstün, "Beşiktaş'ın eksikleri çok Fenerbahçe bu anlamda daha avantajlı gözüküyor kadro derinliği anlamında ve favori olarak çıkıyor fakat bu tip derbi maçlarda favori olmanın önemi olmuyor. Büyük takımlar, büyük camialar farklı refleks gösterebiliyorlar. Fenerbahçe maçı ciddiye alırsa oyun olarak da sahaya favori olduğunu koyabilir ancak Beşiktaş'ın eksikleri olduğunu, kendisine göre zayıf olduğunu düşünerek ve biraz küçümseyerek çıkarsa o zamanda hiç ummadığı bir sonuçla karşılaşabilir. Son yılarda Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi zevkli çekişmeli ve bol gollü geçiyor. Bu haftada açıkçası aynı şekilde olmasını bekliyorum."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/be7ba4ndtok