“Euro neredeyse iki rakamlı seviyeye yaklaştı”

“Euro neredeyse iki rakamlı seviyeye yaklaştı”

Türkiye ve dünya gündeminde hafta içinde birçok yeni konu gündeme geldi. Bunlardan en önemlileri ise Türkiye'deki döviz fiyatlarında görülen artış, Fransa'yla yaşanan karikatür gerilimi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışma ve Avrupa'da artan Covid-19 vakaları üzerine alınan yeni karantina kararları oldu.

Aydınlık gazetesi Anakara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan İsmet Özçelik, Türkiye'deki para politikalarında son haftada yaşananları, "Türkiye perşembe gününden beri ciddi bir döviz kriziyle karşı karşıya. Perşembe günü Merkez Bankası'nın faiz artırım toplantısı vardı. Herkes merakla bekliyordu. Bir önceki toplantıda belli bir artış sağlanmıştı. Bu toplantıda da en az yüzde 2 faiz artırımı beklentisi vardı. Uluslararası kuruluşlar ise en az 3 puanlık bir artış beklediklerini açıklamıştı. 'Nereden bunu biliyorsunuz?' dediğimizde kendilerine bu konuda bilgi aktarıldığını ifade etmişlerdi. Herkes pozisyonunu yüzde 2 veya 3'lük faiz artırımına göre almıştır. Ancak perşembe günü yapılan toplantıda faiz artırımı gerçekleşmedi. Bazı ek tedbirlerle yaklaşık yüzde 1,5'luk bir artış sağlandı. Faiz artırılmış gibi yapıldı bir anlamda bu da uluslararası finans kuruluşlarının sert tepkisiyle karşılaştı. Birden bire döviz fiyatları sert şekilde artmaya başladı." ifadeleriyle açıkladı.

"EURO NEREDEYSE İKİ RAKAMLI SEVİYEYE YAKLAŞTI"

"Faizin artacağı beklentisiyle dolar 7,70'lere kadar gerilemişti. Kararın açıklanmasının ardından dolar kuru 8,30'lara kadar yükseldi. Euro neredeyse iki rakamlı seviyeye yaklaştı." diyen Özçelik, şunları kaydetti:

"Bizde piyasalar Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kapalıydı ancak uluslararası piyasalar açıktı. Ancak orada da Türk Lirası bulmak sıkıntılı olduğu için dolar çok sığ bir piyasada devam etti. 8,30 seviyelerinde seyrine devam etti. Uluslararası finans kuruluşlarının önemli isimlerinden Robin Brooks acil faiz artırımına ihtiyaç olduğu uyarısında bulundu. Türkiye'de milyarlarca dolarlık portföyü olan Timothy Ash, 'Bugün, Uysal'ın hiçbir şeyi güven vermedi. Bu aşamada önemli olan sadece faiz artışıdır. Bir önceki toplantıda 200 baz puan faiz artışı yetebilirdi ancak şimdi 500 baz puan ancak yeter.' dedi. Bir nevi Türkiye'yi tehdit etti. 500 baz puan çok yüksek. Bunun altından kalkılabilinir mi bilemiyorum. İstikrarsız bir çizgi izlemek ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Bu arada bunun başka bir yansıması daha oldu. Merkez Bankasının açıklamaları oldu. O açıklamalarda da 'Merkez Bankasının kur hedefi yoktur.' ifadesi de dövizdeki hareketlilikte etkili oldu."   

EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE KURULUŞLARIN BORSADAKİ VARLIKLARI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DÜŞTÜ

İsmet Özçelik, Türkiye'deki şirketlerin yaşadığı değer kaybına da değindi.

Ekonomi yönetiminde, sürekli yabancı yatırım dalgasından söz edildiğini vurgulayan Özçelik, "Şu anda Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle kuruluşların borsadaki varlıkları önemli ölçüde düştü. Bazı devlet kurumlarının piyasa hisselerinde 20'de 1'e kadar düşen durumlar var. Bunlar yabancılar için çok cazip hale geldi. Türkiye'de kelepir fiyatına kuruluşları almaları fırsatı ortaya çıktı. Bu Türk varlıklarının yabancıların eline geçmesi anlamına geliyor, bu Türkiye için çok da hayırlı değil. Geçmişte benzerini 1997 Asya krizinde yaşadık. Bunun tipik örneğini Güney Kore'de gördük. 10 milyar, 20 milyar dolarlık şirketler 5 milyara, yarı fiyatına hatta 5'te 1 fiyatına özellikle Amerikalı dev şirketlerin kontrolüne girdi. Asya krizindeki amaç Asya'da büyüyen şirketleri eritmekti onları satın almaktı. Güney Kore o zamanlarda politika belirledi. Otomotiv ve elektronik şirketlerine ciddi devlet desteği sağlayarak ayakta tuttu ki ne kadar doğru yaptıkları bugün daha iyi görülüyor." diye konuştu.

Özçelik, Türkiye'nin izlediği ekonomi politikasıyla ilgili olarak ise şu değerlendirmede bulundu:

"Peki, yabancılar hakikaten gelecek mi? Bir kısım yabancılar fiyatların daha da düşmesini bekliyorlar. Ancak Türkiye'de kararlar sık sık değişiyor, ünlü bir yabancı firmanın yöneticisine 'Türkiye'ye yatırım yapacak mısınız?' sorusunu sorduğumda, 'Türkiye'de sadece Resmi Gazeteyi siz takip etmiyorsunuz. Bizim de sabah kalktığımızda yaptığımız ilk iş Resmi Gazeteyi okumak. Sürpriz bir Cumhurbaşkanlığı kararı çıkmış mı, diye. Merkezlerimizin kaygıları var. Onlar da takip ediyorlar Türkiye'yi.' yanıtını vermişti."

FRANSA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ GERİLİM

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Fransa ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime bir de karikatür krizinin eklendiğini belirtti.

Özçelik, "Peygamberimize hakaret eden karikatürlerin tekrar gündeme gelmesi. Bazı karikatürlerin devlet binalarına giydirilmesi ciddi tepki çekti. Bu sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok yerinde tepki çekti. Yine bir derginin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aşağılayıcı tarzda karikatür yayınlaması Türkiye'nin tepkilerini daha da arttırdı. Fransa ise 'Asla ilke ve değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz.' açıklaması yaptı. Diyelim ki, Erdoğan'a bu tür şeyleri yapabilirsiniz ancak ülkede insanların kutsalı olan değerlere karşı yapılacak şeyler ciddi sıkıntı yaratıyor. Bazı ülkelerde Fransızlara yönelik saldırılar olduğunu duyuyoruz." dedi.

Kafkasya'da yaşanan çatışmalardan da söz eden İsmet Özçelik, "Bir diğer sorun da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş. Ermenistan en son sivil yerleşim yerlerine misket bombası attı. Bunun kullanımı yasak ancak Ermenistan'ın bunu kullandığı net bir şekilde görülüyor. Rusya Devlet Başkanı Putin konuyu tekrar ele aldı ve dün bir açıklama yaptı. Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki görüşmelerde Türkiye'nin de masada olması gerektiği açıklamasını yaptı. Bu beklenmiyordu sürpriz oldu. Türkiye için önemli bir durum." açıklamasını yaptı.

COVID-19 AVRUPA'DA YENİ TEDBİRLERİ GETİRDİ

Son olarak, Çin'deki Covid-19 salgının aylar önce kontrol altına alındığının altını çizen İsmet Özçelik, Avrupa'daki Covid-19 krizi ile ilgili şöyle konuştu:

"Almanya Başbakanı Merkel salgın konusunda görüşlerini açıkladı. Çin dışında bütün dünya salgınla uğraşıyor ve bu da herkesi tedirgin ediyor. Merkel virüsün yayılma hızının çok yüksek olduğunu ve katlanarak ilerlediğini ifade etti. 2 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere yeni karantina önlemleri konusunda eyalet yönetimleriyle anlaştıklarını söyledi. Birçok Avrupa ülkesi de benzer tedbirlerle gündemde. Birçok sektörde bu durgunluk da yaratacak. Bu bizi de etkileyecek tabii bir yerde. İhracatımızın yarısı, Avrupa ülkelerine. Doğal olarak bu da ihracatımızı biraz yavaşlatacak. Umarız ki, bu karantina dönemi çok uzun sürmez."

Video Link: https://www.youtube.com/embed//O-MBTRpRMMw