“Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmamalı”

“Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmamalı”

Tarihçi-yazar Elif Akpolat'ın ilk romanı "Issızlığın Ötesi" Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıktı. Kitapta, kayıp oğlunu bulmak için Hakkâri'ye giden Hürriyet öğretmenin karşısına çıkan gerçekler onu çocukluğundan yetişkinliğe İstanbul'da ve Sivas'ta tanık olduğu diğer felaketlere götürüyor.

Akpolat, ilk romanını CRI Türk'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'da anlattı.

Akpolat, "Issızlığın Ötesi"nde, gerçekçi kahramanları üzerinden Türkiye'nin yakın tarihindeki Madımak ve Maraş Katliamı gibi karanlık olaylar ile nedenlerini inceliyor. Birçok aydının söylediği gibi 2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Madımak Oteli'nde yaşanan katliamla ilgili 15 yıl önce 3-7 Eylül 1978'de Sivas Alibaba Mahallesi'nde yaşananlara bakılması gerektiğini ifade eden Akpolat, tarihsel süreçte yaşanan her şeyin önce nedeninin sorulması gerektiğini vurguladı. Akpolat, sorgulanmayan ve sonuçlanmayan olayların tarihte tekerrür ettiğini ifade etti.

"TOPLUMSAL OLAYLARA DAİR DUYARLILIK YETERLİ DEĞİL"

"Issızlığın Ötesi"ni yazmaya nasıl karar verdiğini anlatan Akpolat, şunları aktardı:

"Bu çağın insanları ne yazık ki, fazla bireyselleştirilmeye çalışılıyor. Herkes 'önce ben' diyor. Toplumsal olaylara dair sorgulama ve duyarlılık yeterli değil. Kadın cinayetleri oluyor, iki gün ağlıyor, üçüncü gün unutuyoruz. Kitapta ele aldığım toplumsal olaylar gibi birçok olay da bilerek unutturulmaya çalışılıyor. İnsanların ağzında ezbere cümleler var. Ezbere cümlelerle konuşuyorlar ve her şeyi bilmiyorlar. Benim toplumsal olaylar adına, toplum adına kaygılarım var. Anlatmak istediklerim var. Bu yüzden yazmak istedim. Kitaptaki olaylar farklı olsa da aslında temelde hepsi birbirine benziyor ve aynı sebeplere dayanıyor. Bu açıdan da bir üst bakış oluşturmak istedim."

"ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAMALI"

Akpolat, etnik kimlik üzerinden yapılan siyasetin yanlış olduğunu, insan bağlamında bir araya gelinmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

"Kitapta, Can'ı kurtarmak için farklı birçok etnik kimlikten insan bir araya geliyor. Önemli olan da bu. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmamalı, insan bağlamında birleşmeliyiz."

"ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İTİBARSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"  

Aynı zamanda tarih öğretmenliği yapan yazar Elif Akpolat, öğretmenlik mesleğine ilişkin düşüncelerini de dile getirdi.

"Öğretmenlik mesleği bizim ülkemizde itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Bugün en basit örnekle bir kitap okuyup, yazı yazabiliyorsak bunu öğretmenlerimize borçluyuz." diyen Akpolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğretmen-öğrenci ilişkisi çok çok önemli. Bir öğretmen bir öğrenciyi hayata da küstürebilir. Ama tam tersi örnek de olabilir. Yol da gösterebilir. Kitapta Haşmet karakterinin hikâyesi ile de aslında bunu göstermek istedim. Bir öğretmen bir öğrenciyi hayata nasıl küstürür? sorusunun cevabı var."

"BU İNSANLAR ŞEHİRLERİN ORTASINDA KATLEDİLDİ"

Elif Akpolat, kitabın isminin neden "Issızlığın Ötesi" olduğunu da açıkladı. Kitabı yazarken Madımak Katliamı için yazılan "Issızlığın Ortasında" şarkısını dinlediğini fark ettiğini belirten Akpolat, aynı isimde başka bir kitap olduğu için "Issızlığın Ötesi"ni seçtiğini söyledi. Bu katliamlarda yaşananların neden "ıssızlıktan öte" olduğunu da sözlerine ekleyen Akpolat, "Bu insanlar sahipsizlikten ölmediler. Bu insanlar şehirlerin ortasındaki ıssızlıkta öldürüldüler. Maddi sahipsizlikten öldüler. Katledildiler. Şehirlerin ortasındaki bu ölümler ıssızlıktan öte…" ifadelerini kullandı.

Haber: Irmak Hekimoğlu