“El hijyenine dikkat edilmeli”

“El hijyenine dikkat edilmeli”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zeynep Bayındır, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Dr. Zeynep Bayındır, Çin'in Wuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan yeni koronavirüsü (Covid-19) hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Her koronavirüsün bu derece ciddi bir salgına neden olmadığını dile getirerek sözlerine başlayan Zeynep Bayındır, Covid-19'un SARS ve MERS koronavirüsten sonra ortaya çıkan, ciddi bir akut solunum yetmezliğine sebep olan yeni tip koronavirüs olduğu bilgisini verdi.

Bayındır, diğer solunum yolu enfeksiyonlarında hafif bir ateş yüksekliği, kırgınlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi semptomların ortaya çıktığını ancak Covid-19'da nefes darlığı ve ciddi solunum yetmezliği bulgularının daha ön planda olduğunu anlattı.

"YENİ TİP KORONAVİRÜS CİDDİ BAĞIŞIKLIK PROBLEMLERİNE NEDEN OLUYOR"

Dr. Zeynep Bayındır, yeni koronavirüsün özellikle altta yatan diğer hastalıkları olan kişilerde çok daha ağır seyrettiğine ve ölüme kadar giden tablolara neden olabildiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Bu virüs, çok ciddi bir bağışıklık problemine neden oluyor. Kendi bağışıklık hücrelerimizin çok fazla miktarda salgılanıyor olması, akciğerlerimizde ciddi bir ödeme ve dokular üzerinde birtakım dejenerasyonlara yol açıyor. Bu hastalarda, akciğer yetmezliği ortaya çıkıyor. Daha sonrasında ise böbrek ve kalp yetmezlikleri nedeniyle ölüm gerçekleşebiliyor."

ORTALAMA 7 GÜN

Covid-19'un kuluçka süresinde asemptomatik geçen sürenin tam olarak netleşmediğini ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zeynep Bayındır, bu sürenin ortalama 7 gün olarak kabul edilebildiğini aktardı.

"DAMLACIK YOLU İLE BULAŞIYOR"

Covid-19'un damlacık yoluyla bulaştığını vurgulayan Bayındır, "Damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar bu yolla dışarı atılırken 5 mikrondan büyük partiküller oluşturuluyor ve bu partiküller uzun süre havada asılı kalamıyor. Dolayısıyla hastalığı öksürmek, aksırmak gibi damlacık yoluyla çıkartabilen kişilerden bir metre mesafeden uzakta olduğunuz sürece, hastalıktan korunmuş oluyorsunuz. Cerrahi maske takmak da koruyucu bir önlem olarak karşımıza çıkıyor." diye konuştu.

EL HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ

Türkiye'de koronavirüs ile ilgili hiçbir vaka bulunmadığının altını çizen Zeynep Bayındır, "Dolayısıyla koronavirüsten korunmak için maske takmanın hiçbir anlamı yok. Ancak üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren hastalarımıza, hastalığı damlacık yoluyla bulaştırmamaları adına maske kullanmalarını öneriyoruz." ifadelerini kullandı. El hijyeninin önemine de dikkat çeken Bayındır, bu tarz virüslerin sıklıkla eller aracılığıyla yayılmakta olduğunu anlattı ve başka yerlere temas etmemiz durumunda ellerimizi mutlaka bol sabunlu su ile yıkamamız gerektiğini sözlerine ekledi.

KARGO YOLU İLE BULAŞMIYOR!

Covid-19'un kargo yoluyla bulaşabilme ihtimalini de değinen Dr. Zeynep Bayındır, Çin'den gelen kargoların çok kısa süre içerisinde elimize ulaşmadığını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Covid-19'un cansız ortamlarda uzun süre hayatta kalabilen bir virüs değil. Dolayısıyla kargo alımı noktasında herhangi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum."

Türkiye'de görülen grip (Influenza) vakalarının azalamaya başladığı bilgisini paylaşan Zeynep Bayındır, havaların ısınmasıyla birlikte vaka sayılarında bir miktar azalma beklediklerini vurguladı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zeynep Bayındır, gripten korunmak için yapılması gerekenleri ise, şöyle sıraladı:

  • El hijyenine önem verilmeli
  • Tek kullanımlık mendiller kullanılmalı
  • Öksürme, hapşırma esnasında ağız mutlaka kapatılmalı
  • Hastalığın bulaşma dönemlerinde istirahat edilmeli
  • Öpüşmek, sarılmak gibi yakın temas gerektiren eylemlerden uzak durulmalı
  • Grip mevsimlerinde gribe karşı aşı yaptırılmalı (0-6 aylık bebekler haricinde isteyen herkes bu aşıyı yaptırabilir)