Doğu Perinçek'ten 71. yıl mesajı

Doğu Perinçek'ten 71. yıl mesajı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 71'inci yıl dönümü dolayısıyla CRI Türk'e özel değerlendirmede bulundu.

71 yılın mucizeler ve kahramanlıkla dolu olduğunu söyleyen Doğu Perinçek, "Dünya tarihinde az görülen bir 71 yıl. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Mao Zedong önderliğinde kurulması ile Çin halkının bütün enerjisi ve cevheri Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğinde hareket geçirildi. 71 yılda ÇKP, Çin halkının büyük kabiliyetini değerlendirerek büyük başarılar kazandı, dünya ölçeğinde herkesin 'mucize' diye nitelendirdiği 'Çin mucizesi'ni gerçekleştirdi ve 'Çin rüyası'nı bir hakikat haline dönüştürüyor." dedi.

"ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN 71 YILLIK BAŞARISI TÜM İNSANLIĞA ÜMİT VERDİ"

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 71 yıllık başarısının tüm insanlığa ümit verdiğini belirten Perinçek, şu ifadeleri kullandı:

"Kamuculukla, paylaşmacılıkla, el birliğiyle, güç birliğiyle, emperyalizme karşı başı dik tutmayla milletin bütün gücünü ve imkânlarını seferber ederek, emeğe dayanarak neler yapılabileceğini 71 yılda ÇKP, Çin devleti ve Çin halkı ispat etmiştir. Burada 71 yılın büyük önderi ve yol göstericisi Mao Zedong'u hatırlamadan geçmek mümkün değil. Onun devrimci önderliği Çin'e önce yeni demokrasiyi getirdi ve emperyalizme karşı savaşta tüm Çin halkını birleştirdi. En sonunda da Çin halkının iktidarını Mao Zedong önderliğinde Çin kurdu. Çin, o devrimle o büyük başarıları kazandı yani bu Çin devriminin mucizesidir, harikasıdır. Çin devrimi aynı zamanda gerçeği olgularda arayarak ayağını sağlam zemine basarak gerçeklere dayanarak ilerledi ve kendi tecrübelerinden büyük çözümler yarattı, sosyalizmi Çin gerçeğine uyguladı ve sosyalizmin inşasında da son derece yaratıcı bir çizgi izledi."

"TÜRKİYE-ÇİN İŞ BİRLİĞİ 21. YÜZYILIN İŞ BİRLİĞİDİR"

Türkiye ile Çin arasındaki güçlü ilişkilere de vurgu yapan Doğu Perinçek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye-Çin iş birliğinin ufkunu açan önemli gelişmeler de bize Çin ile beraberlik konusunda umut ve cesaret veriyor. Türkiye-Çin iş birliği 21. yüzyılın iş birliğidir ve bu iş birliğinde Vatan Partisi, ÇKP ile dayanışma halinde tarihi görevini yerine getirmektedir. Çin halkını, ÇKP'yi ve ÇKP'nin merkezinde bulunan Sayın Xi Jinping yoldaşı Türkiye'den yürekten selamlıyor ve kutluyoruz. Asya'nın diğer ucundan herkese sevgiler, selamlar ve dostluklar gönderiyoruz."

Haber: Tuğçe Akkaş