Doğu Perinçek, liderlerin 75. BM Genel Kurulu'ndaki konuşmalarını değerlendirdi

Doğu Perinçek, liderlerin 75. BM Genel Kurulu'ndaki konuşmalarını değerlendirdi

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kısa süre önce sona erdi. Pandemi başta olmak üzere pek çok sorunun gündemde olduğu bir süreçte düzenlenen zirve, tüm dünyada yakından takip edildi. Ülke liderlerinin dikkat çeken açıklamalarına tanıklık edilen genel kurulda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Xi Jinping, konuşmasında Covid-19 pandemisiyle mücadelede tüm ülkelerin dayanışma ve yardımlaşma içinde bulunduğunu, insanlığın büyük felaketler karşısında gösterdiği cesaret, kararlılık ve sevginin en karanlık anları aydınlattığını söyledi.

Bu yıl ilk kez sanal olarak düzenlenen zirvede, Xi Jinping, salgın sonrası dönemde BM'nin adaleti savunması, hukukun üstünlüğünü güçlendirmesi, iş birliğini ilerletmesi ve somut eylemlere odaklanması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Xi ayrıca çok taraflılığı her zaman destekleyen Çin'in, küresel yönetişim sisteminin reform ve inşasına aktif şekilde katılarak, insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasını hızlandıracağını ifade etti.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, liderlerin 75. BM Genel Kurulu'ndaki konuşmalarını CRI Türk'e değerlendirdi.

Doğu Perinçek, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın tüm insanlığı, tüm dünyayı ve ülkeler arasında barış ile yardımlaşmayı öne çıkardığını belirtti.

Çin'in koronavirüse karşı mücadelede kazandığı başarıların dünya genelinde büyük bir takdirle karşılandığına vurgu yapan Perinçek, "Xi Jinping'in konuşmasında aynı zamanda bazı devletlerin, diğer ülkelerin zorluklarından çıkar sağlama yönündeki tavırlarını mahkum etmesi de herkesin dikkatini çekti. Bu açıdan Sayın Xi'nin konuşması, Çin'in gerek sosyalizmi inşada ve gerekse en son koronavirüse karşı mücadelede olsun, kazandığı büyük başarılar karşısındaki alkış ile takdiri güçlendirmiş oldu." dedi.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN PAYLAŞARAK GELİŞME SİYASETİ ÇOK ÖNEMLİ

"Xi Jinping'in dünyadaki ekonomik iş birliği yönündeki kuvvetli eğilimin altını çizmesi son derece gerçekçi." açıklamasını yapan Doğu Perinçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık büyük ölçüde sınırlar kalkıyor, ülkeler ve kıtalar arası iş birliği çok hızlı şekilde gelişiyor. Ancak bunun yanında Xi, küreselleşme sırasında bazı milli ekonomilerin büyük ekonomiler karşısında baskı altına girmesi ve kayıplara uğramasına da tavır alıyor. Yani Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bir tarihte savunduğu küreselleşmeyi değil, aynı zamanda 'ülkeler arasında karşılıklı yardımlaşma ve paylaşarak gelişme' diyeceğimiz bir çizgiyi savunuyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin paylaşarak gelişme siyaseti hem içeride hem dışarıda çok önemli. Bu siyaset tabii küreselleşmeyi de kapsıyor, evet küreselleşme fakat bu küreselleşme sürecinde aynı zamanda ülkeler arası eşitlik, karşılıklı egemenliğe saygı ve paylaşarak gelişme. Bu bakımdan Sayın Xi'nin bu konuşması mazlum ülkeler ve gelişen ülkeler tarafından son derece olumlu karşılandı."

TRUMP'IN ÇİN DÜŞMANI SİYASETİ DÜNYADA ENDİŞE İLE KARŞILANIYOR

ABD Başkanı Donald Trump'ın zirvedeki konuşmasını değerlendiren Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ABD'nin çeşitli müdahale, baskı ve tehditleri ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Bu durumun iki ülke arasında dayanışma için çok kuvvetli bir zemin yarattığının altını çizen Perinçek, Trump'ın Çin'e karşı meydan okumalarının hatta zaman zaman diplomasinin sınırlarını da aşan bir cüretle ve bazen de küstahlıkla Çin ile Türkiye'ye karşı yaptığı açıklamaların, dünyada adaletten yana olanlar arasında hiçbir şekilde olumlu karşılanmadığını hatırlattı. Trump'ın Çin düşmanı siyasetinin dünyada endişe ile karşılandığını da aktaran Doğu Perinçek, bunun aynı zamanda barışı tehdit eden emperyalist ve hegemonyacı bir tavır olarak mahkum edildiğini bildirdi.

"YEŞİL DAĞLAR İLE TEMİZ SULAR, ALTIN VE GÜMÜŞ DEĞERİNDEDİR"

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 75. BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında 'iklim sorunu' konusuna değinmesinden söz eden Perinçek, "Sayın Xi Jinping, 'Yeşil dağlar ile temiz sular altın ve gümüş değerindedir.' dedi. Bu Çinlilere özgü güzel ve edebi ifadeler, Çin kültür ile tarihinde vardır, doğrudur. İnsanlık sanayinin gelişmesi karşısında açgözlü, özel mülkiyet ve özel çıkarcılık karşısında dağlarını, denizlerini, ırmaklarını, kıyılarını ve ormanlarını kaybetme noktasına geldi. Bu nedenle yeşil dağlar yani ormanlı dağlar, temiz ırmaklar ve sular, altın ile gümüş değerinde. Bu vurguları yürekten karşılıyoruz ve ortak evimiz olan dünyanın korunması konusunda uluslararası çapta bir iş birliğinin gerekli olduğunu görüyoruz. Çünkü bir ülke istediği kadar doğasını, denizlerini ve ırmaklarını korusun ama denizlerimiz ortak, ırmaklarımız bir ülkede durmuyor, sınırları geçiyor, başka ülkelerde akıp gidiyor. O bakımdan ülkeler arasında denizlerin, dağların, ormanların ve temiz havanın korunması konusunda bir iş birliği lazım. Zaten dünya iklimine olan tehditler de küresel çapta. Dünyanın damı 'ozon tabakası' deliniyor. Ortak kararlar ve ortak uygulamalarla dünya iklimini tehdit eden bu tür gelişmelerin önüne geçilebilir. Bu bakımdan Sayın Xi'nin dünya iklimini ve yeşili suyu korumaya yönelik bu açıklamaları da hepimiz tarafından son derece olumlu karşılandı." ifadelerini kullandı.

İNSANLIĞIN GELECEĞİNİ KUCAKLAYAN ORTAK ÇÖZÜMLER BM'NİN GÜNDEMİNDE OLMALI

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, son olarak BM'nin rolü ve çok taraflılığından bahsederek, çok taraflılığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da zarif şekilde sık sık dile getirdiğini anımsattı.

"Dünya beşten büyüktür, sözüyle yani dünya üzerinde az sayıda büyük devletin bir denetim kurmasına itiraz ediliyor", diyen Perinçek, "Bu çok haklı bir itirazdır. Özellikle ABD'nin BM'ye dayatmada bulunması dünyada hiçbir şekilde hoş karşılanmıyor. Bu açıdan bütün ülkelerin ortak çıkarlarını ve insanlığın geleceğini kucaklayan ortak çözümler BM'nin gündeminde olmalıdır, aynı zamanda bu gündem kendisini kabul ettirmeli ve uygulanmalıdır. Bu anlamda da Sayın Xi Jinping'in çok taraflılığı savunması, cumhurbaşkanımızın 'Dünya beşten büyüktür.' sözüyle de buluşmaktadır ve Türkiyemiz tarafından da son derece olumlu karşılanmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Haber: Tuğçe Akkaş