Doğu Akdeniz'de birtakım çalışmalar var

Doğu Akdeniz'de birtakım çalışmalar var

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te yayınlanan ve Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

İsmet Özçelik, Doğu Akdeniz'in bir süredir sakin gibi göründüğünü ancak yeniden hareketlendiğini gösteren gelişmeler olduğunu belirtti.

"Amerikan donanmasından yapılan bir açıklama dikkat çekti." ifadesini kullanan Özçelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Fransa, Doğu Akdeniz'de ortak bir tatbikat yaptıklarını açıkladı. ABD donanmasından 'USS Roosevelt' muhrip gemisi ile Fransız donanmasından  'FS La Fayette' fırkateyninin birlikte bir çalışma yaptıkları ifade edildi. Açıklamada Doğu Akdeniz'de ortak operasyon ve manevra kabiliyetinin yanı sıra taktiksel iletişim konusunda eğitim yapıldığı belirtildi.

Açıklamada ayıca ABD donanmasının NATO müttefikleriyle bölgedeki deniz güvenliğini güçlendirmek için ortak eğitim operasyonları yapıyor denildi. Doğu Akdeniz'in bu kadar hareketli olduğu bir dönemde Fransa, Doğu Akdeniz'de hiçbir sınırı olmamasına rağmen çok fazla olayların içinde. Tabii Amerika'nın da bölgede hiçbir sınırı yok ama bölgedeki olaylara çok uzaktan müdahale ediyor."

MISIR VE TÜRKİYE ARASINDA NORMALLEŞME HAMLELERİ

Aydınlık gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkilerle ilgili de konuştu.

Türkiye-Mısır ilişkilerinin Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle çok bağlantılı olduğunu söyleyen Özçelik, "İbrahim Kalın bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada 'Mısır, bölgesel konularda pozitif bir gündemle hareket ederse Türkiye bunu karşılıksız bırakmaz.' dedi. Bu da dikkat çeken bir nokta. Çünkü Mısır ile Türkiye arasında normalleşme hamleleri var. Doğrudan görüşmeler yerine diplomatik birtakım manivelalar kullanılıyor. Libya, Filistin, Doğu Akdeniz konusunda birlikte hareket etme zemini oluşursa Türkiye buna olumlu bakar ifadesi belli bir sıcaklığın arandığı şeklinde yorumlanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

DOĞU AKDENİZ'DE BİRTAKIM ÇALIŞMALAR VAR

İsmet Özçelik, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye konusundaki görüşlerini ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gelişmelere de değindi.

"Doğu Akdeniz'de birtakım çalışmalar var." diyen Özçelik, şunları aktardı:

"AB zirvesinde Türkiye konuşulacaktı. Fransa, Yunanistan gibi ülkeler Türkiye'ye karşı yaptırımlar uygulanmasını istiyor ancak AB'nin motoru olan Almanya buna pek sıcak bakmıyor. Yaptırımlara olan itirazlarını sürdürüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Libya'daki tarafların katılımıyla Cenevre'de toplantı için hazırlık yapıldığını açıkladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Libya hakkında aldığı kararların uygulanması gerektiğini belirten Lavrov, 'Arabulucu rolünü üstlenenler bunu kolaylaştırmaya çalışıyorlar.' dedi. Yaklaşık 15 gündür Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir gerilim var. Putin çatışmaların Ermenistan topraklarında olmadığını söylemişti. Burada Türkiye, Rusya ve İran ilişkilerinin nasıl seyredeceği merak konusuydu. Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ve Rusya'dan yapılan açıklamalar Türkiye, İran ve Rusya arasında sorun çıkmasına izin vermedi. Lavrov, 'Türkiye müttefikimiz değil, partnerimiz.' demişti. Bunu kışkırtmak isteyenler Rusya'ya karşı kampanya başlattılar. Rusya'nın Ermenistan'ın yanında olduğu iddiasını gündem getirmek istediler.

Gerek Azerbaycan'dan açıklamalar gerekse İran'dan yapılan açıklamalar bütün bu planları bozdu. Bu gelişmelerden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin telefonda görüştüler. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, 'Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki mesele ve Suriye ile Libya konuları görüşüldü.' denildi. Rusya'dan yapılan açıklamada ise, her iki tarafın da Dağlık Karabağ'da yapılan insani ateşkesi gözlemlediği vurgulandı. Azerbaycan'ın 9 köyü Ermenistan'dan kurtardığını açıklaması da dikkate değer konulardan bir diğeri."