Cumhur İttifakı dağılıyor mu?

Cumhur İttifakı dağılıyor mu?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye'nin sıcak gündeminin hem içeride hem de dışarıda çok yüklü olduğuna dikkat çeken İsmet Özçelik, "Ekonomide alınan son kararlardan sonra 'Batı'nın Türkiye'den olan talepleri yerine getirilecek mi, getirilmeyecek mi?' Tartışma bu çerçevede seyrediyor. Batı'nın isteklerinin yerine getirilmesini savunan bazı kesimler eskisine göre, çok daha cesur bir şekilde sahneye çıktılar ve bu konuda baskılarını artırdılar. Tam bu tartışmalar sürerken AK Parti'nin ağır toplarından Bülent Arınç bir televizyon programına katıldı ve hukuk reformu çerçevesinde bazı görüşlerini açıkladı. Bu açıklamalar Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'nin çok büyük tepkisini çekti. Kulislerde 'Cumhur İttifakı dağılıyor mu?' tartışması başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü yaptığı konuşmada Bülent Arınç isim vermeden biraz sert bir şekilde yüklendi. Bu açıklama sonrası Arınç, bazı gazetecilere yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı ile konuşacağını ve bu konuşmaya göre istifa edebileceğini belirtti, nitekim dün de resmen istifa ettiğini kamuoyu ile paylaştı. Erdoğan'ın tavrı ve Arınç'ın istifasından sonra Cumhur İttifakı içerisindeki anlaşmazlık konuları şimdilik durulmuş gözüküyor." dedi.

TÜRKİYE ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Gazeteci Özçelik, Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmeler için ise şunları söyledi:

"Yunan komutan idaresinde İrini Harekâtında görevli bir Alman fırkateyni Türkiye'den Libya'ya gıda ile boya maddesi getiren gemiyi durdurdu ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde aradı. Olay ise şöyle gerçekleşti; Türk bandıralı 'Roselina-A' gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul'dan demir alarak Libya'ya hareket etti. Gemi, Mora Yarımadası'nın güneybatısında uluslararası sularda durduruldu. Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye'den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni'nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı. Gemide Libya'ya silah taşındığı öne sürülmüş ve bu çerçevede arama yapıldı. Aramada da bazı uygun olmayan yöntemler kullanıldı ve bununla ilgili görüntüler de bütün kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye bu duruma çok sert tepki gösterdi. Kendilerinden izin alınmadan gemiye çıkılmasının uluslararası hukuka aykırı bir davranış olduğu hatırlatıldı. Dışişleri Bakanlığından da açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada 'Irini Harekâtı, Avrupa Birliği (AB) tarafından yürütülen; ancak amacı ve faydası tartışmaya açık bir harekâttır. Tüm personelin, kaptan dâhil, zorla üstleri aranmış, personel bir yerde toplanarak alıkonulmuş, kaptanın başına silahlı asker dikilerek, zor kullanmak suretiyle konteynerler aranmıştır.' dedi. Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Thiels'den de bir açıklama geldi ve Akdeniz'de Türk gemisine dün yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin geminin yükünde yasak olan herhangi bir malzeme bulunmadığını belirtti.  Geminin Libya'ya yönelik silah ambargosunu ihlal ettiğinden şüphelenildiğini ifade eden Sözcü, arama görevinin Roma'daki İrini Operasyon Merkezi'nden verildiğini kaydetti. Bu gibi durumlardaki süreci anlatan Thiels, 'Firkateyn burada uygulayıcı unsurdur. Fırkateynde hangi geminin aranacağı yönünde karar verilmiyor. Operasyon yönetimi, koşulları inceliyor ve ardından, bu gemi şimdi incelenmelidir, diyor.' ifadesini kullandı. Sözcü, şüphe durumunda gemide daha fazla inceleme yapılabildiğini, arama yapılması için geminin bandıralı olduğu ülkenin de onayının gerektiğini söyledi. Yaklaşık dört saat içinde aramaya itiraz edilmemesi durumunda bunun aramaya onay verildiği anlamına geldiğini kaydeden Thiels, 'Bildiğimiz kadarıyla dün de böyle oldu. Ayrıntılar konusunda Roma'daki Operasyon Merkezi'ne müracaat etmeniz lazım.' dedi. Tabii bu durumun Almanya tarafından da çok doğru olmadığının ortaya çıktığı ve topun Roma'daki operasyon merkezine atıldığı değerlendirilmesi yapılıyor. Gemi bu aramadan sonra Libya'ya gitti fakat bu olayın tartışması sürecek, tekrarlanması durumunda yepyeni olaylara yol açacak gibi gözüküyor."

NETANYAHU'NUN GİZLİ SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİ

İsrail Başbakan Netanyahu'nun gizli bir şekilde Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirdiği konusu ile ilgili de konuşan Özçelik, "İsrail basınında yer alan haberlerde, Başbakan Netanyahu'nun pazar günü Suudi Arabistan'a gizli bir ziyaret düzenleyerek Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştüğü iddia edildi. İsrail Ordu Radyosu da görüşmeyi doğruladı. Suudi Arabistan kanadı bu görüşmeyi reddetse de bölgeyi tanıyan herkes Netanyahu'nun bu ziyaretini doğruluyor. Bu ziyaret önümüzdeki gümlerde nasıl bir sonuç çıkaracak Müslüman ve Arap ülkelerinden tepki gelecek mi? bekleyip göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/3kisQSDQkIA