“Covid-19 doğal bir virüs”

“Covid-19 doğal bir virüs”

Bazı batılı basın kuruluşları ile özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın, Covid-19'un Wuhan'daki laboratuvardan çıktığı ve hatta virüsün Wuhan'da insan eliyle mutasyona uğratıldığı şeklindeki Çin'e yönelik suçlayıcı iddiaları son günlerde uzmanlar tarafından çürütülmeye başlandı.

Her gün yeni Covid-19 vakalarıyla karşılaşan ve birçok hastanın iyileşmesini sağlayan Balıklı Rum Hastanesi Acil Servis Doktoru Alena Sar, konuyla ilgili CRI Türk Türkiye'nin sorularını yanıtladı.

"COVID-19'UN DOĞAL OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERDENİM"

Doktor Alena Sar, ortaya çıkan iddialarla ilgili, "Virüsün insan eliyle mutasyona uğratıldığını düşünmüyorum. Ben Covid-19'un doğal olduğunu düşünenlerdenim. Çok sıradan bir virüs, bulaşıcılığı çok yüksek ama ölüm oranı düşük. Sadece çok bulaşıcı olduğu için tehlikeli. 5 yıl sonra influenzadan farkı kalmayacak. Sapandan daha güçlü değil." diye konuştu.

"ÇİN KONTROLDE ÇOK BAŞARILI OLDU"

Salgın ile mücadelede tecrübe edinen ilk ülkelerden Çin'in krizi yönetimine de değinen Dr. Sar, "Çin çok başarılı. Salgını kontrol etmede çok başarılı oldular. Bu başarının sebebi, yönetimle ilgili diye düşünüyorum. Çin ve Kore, önlemleri çok iyi uyguladı. Geri kalan ülkeler gizli sürü bağışıklaması yapıyor. ABD de ekonomik nedenlerle ihtimalen toplum bağışıklamasına gidecek." ifadelerini kullandı.

"PCR GÜVENLİ BİR TEST DEĞİL"

Türkiye'de tanı kriteri olarak kullanılan PCR testinin güvenilir olmadığını da kaydeden Dr. Alena Sar, "PCR, tanı koyarken kullanılan bir sürüntü testidir. Güvenli bir test değil, yanlış negatiflik oranı yüksek. PCR ve görüntüleme birlikte kullanılmalı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve tüm dünya bu şekilde yapıyor. Ancak buna rağmen Türkiye'de ivme iyiye döndü, 1 ay içinde daha iyi olacaktır." açıklamasında bulundu.

"ÖNCELİK AVM'LERİN AÇILMASI DEĞİL, KÜÇÜK ESNAF OLMALI"

Yakın zamanda AVM'lerin açılacak olmasına da değinen Dr. Sar, bulaşıcılık ve ekonomik nedenlerle bunu doğru bulmadığını belirterek, "AVM'ler bulaşıcılık açısından çok riskli. Virüsün saatlerce havada asılı kalma ihtimali var. Kontrollü olarak yapılsa bile yine de mutlaka insanlar iç içe olacaktır. Bazı markalar bir süre para kazanmasa da olur ama küçük esnaf zor durumda. Burada öncelik şu anda zor durumda olan küçük esnafa verilmeli." dedi.

Haber: Tülin Tonkuş