ÇKP, ülkenin kalkınma hedefleri için kararlı duruş sergiliyor

ÇKP, ülkenin kalkınma hedefleri için kararlı duruş sergiliyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nde koronavirüsü (Covid-19) mücadele etkin şekilde sürüyor. Hastalığın kontrol altına alınabilmesi için ulusal ölçekte geniş önlemler alınmış durumda.

Covid-19 salgını sadece halk sağlığı için bir tehdit oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda üretim faaliyetlerini ve ekonomik operasyonları da etkiledi. Fakat uzmanlar salgının makroekonomi üzerindeki etkisinin kısa vadeli olacağının altını çiziyor.

XI'DEN KARARLILIK VURGUSU

Beijing'de düzenlenen Covid-19 salgınıyla mücadele ile ekonomik ve sosyal kalkınma konulu toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Xi Jinping ise, Çin milletinin tarihte pek çok zorlukla karşı karşıya kaldığına, ancak bu zorluklara hiçbir zaman boyun eğmediğine, tam aksine daha cesur ve güçlü hale geldiğine dikkat çekti.

Salgınla mücadelenin en kritik dönemine girildiğinin altını çizen Xi Jinping, çeşitli kademelerdeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve hükümet birimlerinin kararlılık içinde salgının yayılmasını önleme ve kontrol çalışmalarını dikkatli şekilde yürütmeleri gerektiğini vurguladı.

"BATI OLAYIN SAĞLIK BOYUTU İLE İLGİLENMİYOR"

Akademisyen Doç. Dr. Barış Doster Covid-19 ile mücadelede Çin hükümetinin aldığı politika tedbirlerini CRI Türk Türkiye için değerlendirdi. Covid-19 salgının artık bir sağlık problemi olmaktan çıktığını söyleyen Doster, "Koronavirüsü'nün Çin'den başlayarak Avrupa kıtası dahi geniş bir coğrafyaya sıçraması öncelikle bir sağlık sorunudur. Fakat bu sorun ulaştığı boyut ile bir sağlık sorunu olmaktan çıkıp, politik, diplomatik ve özelliklede ekonomik alana yansımaları olan bir meseleye dönüşmüştür." dedi.

Covid-19 ile verilen mücadelenin Çin'in turizm sektöründen ithalat ve ihracat kalemlerine kadar etkiler yaratmaya başladığına değinen Doster, "Başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere Çin'in rakibi olan devletler işin sağlık boyutu ötesinde diplomatik ve ekonomik boyutunu medya yolu ile ön plana çıkarıyor. Çin Halk Cumhuriyeti elinden geleni yapsa da kısa süreliğine bir etki yaşayacaktır. Hatta bu etki Çin mallarına olan taleplere dahi yansıyacaktır. Bu etkilerin ne ölçüde kalıcı olacağı, ekonomiyi ne denli etkileyeceği hem Çin'in hem de Çin'e rakip güçlerinin bu süreçteki tutumuna bağlıdır." ifadelerini kullandı.

Haber: Mehmet Emre Öztürk