“Çinli şirketler yaklaşık son 10 yıldır Pire Limanı'na yatırım yapıyor”

“Çinli şirketler yaklaşık son 10 yıldır Pire Limanı'na yatırım yapıyor”

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Güne Başlarken programına konuk oldu.

Dr. Atlı, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Yunanistan ziyareti ve BRİCS Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi'nin Yunanistan ziyareti sırasında taraflar arasında birçok ticari anlaşmanın imzalandığını belirten Dr. Altay Atlı, Çinli şirketlerin yaklaşık son 10 yıldır Yunanistan'da bulunan Pire Limanı'na yatırım yaptığı bilgisini verdi.

Altay Atlı, son zamanlarda Çinli firmaların Pire Limanı üzerindeki hisselerini artırıp limanı kontrol eder bir konuma geldiklerini söyledi.

"ÇİN'İN YAPMAK İSTEDİĞİ AKDENİZ BÖLGESİNDEKİ LİMANLARDAN OLUŞAN BİR NETWORK OLUŞTURMAK"

Çin tarafının yatırımlarını artırmayı ve Pire Limanı'nın kapasitesini genişletmek istediğini bildiren Atlı, Yunanistan içerisinde bu tutuma karşı oluşmuş bir muhalefetin söz konusu olduğundan bahsetti.

Dr. Altay Atlı, sözlerine şöyle devam etti:

"Muhalefet oluşumu içerisinde, Çinli firmaların orada bulunmasının Yunanistan'ın çıkarlarına zarar verdiği şeklinde bir görüş var. Bunun dışında Pire'nin arkeolojik alan olduğu ve çalışmaların tarihi dokuya zarar verdiği yönünde de görüşler mevcut. Son dönemde Pire Limanı'nı genişletme adına yapılacak 600 milyon Euro'luk bir yatırım söz konusuydu ve tartışmalara yol açıyordu. Xi'nin ziyareti ile birlikte bu konuda da bir anlaşmaya varıldı. Pire Limanı deniz yolu ile gelen tüm ürünlerin Avrupa'ya dağılması için önemli bir merkez ancak 'Pire Limanı Avrupa'ya giriş noktası oldu, artık tüm ticareti buranın üzerinden yapalım' demek doğru değil. Limanın kapasitesi her ne kadar artırılsa da tüm ticaret hacmini karşılayacak yeterlilikte değil. Aslında şu an Çin'in yapmak istediği Akdeniz bölgesindeki limanlardan oluşan bir 'network' (ağ) oluşturmak. Bu networkün içerisine İsrail ve Türkiye'deki limanlar da girebilir. Türkiye'nin Yunanistan'a yaptığı ihracat yıllık 20 milyar dolar, Çin için ise bu tutar 1 milyar dolar değerinde. Buradan Yunanistan'ın aslında Çin için çok küçük bir pazar olduğu çıkarımını yapabiliriz. Bu pazarı büyütmek için Çin'in yaptığı girişimler var. Taraflar arasında bankacılık alanında anlaşmalar yapıldı ve Çin'in Yunanistan'ın elektrik dağıtım sektörüne girmesi adına da yapılan görüşmeler oldu. Yunanistan bu bölgede Çin için önemli ancak tek başına Çin'in Avrupa'ya giriş merkezi oluyor demek doğru değil."

Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, BRICS Zirvesi için ise şunları söyledi:

"Xi Jinping'in burada bir konuşması oldu. Küresel ekonomideki korumacılığın ve zorbalığın herkese zarar verdiğini dile getirdi. Aynı zamanda dünyanın artık yeni bir sanayi ve teknoloji devrimine hazır olması gerektiğine dikkat çekti. Biz bugün ticaret savaşları gibi mevcut sorunları konuşmaktan ileride ne olacağını konuşamıyoruz. Teknolojinin geldiği noktada; Ülke ekonomileri kendilerini bu duruma nasıl adapte edecekler? Bu atılımı nasıl sağlayacaklar? Teknoloji içerisinde yeni kalkınma modellerini nasıl hayat geçirecekler? bunları konuşmak gerekli. Bundan dolayı verilen mesajlar çok önemli.