Çin'in Kore Yarımadası'nda başlayan askeri gelişimi

Çin'in Kore Yarımadası'nda başlayan askeri gelişimi

Mehmet Emre Öztürk

Yetmiş yıl önce, 1950 Ekim ayının ilk haftasında, Zhongnanhai'de (Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Karargâhı) Kuzey Kore'ye asker göndermeyi konu alan bir dizi toplantı yapıldı. Emperyalizmin Asya'da ilerleyişini değiştirecek karar nihayet kesinleşmişti. Vatan savunmasına hazır 300 bin gönüllü Yalu Nehri'nin karşısında "ABD Saldırısına Direnmek için Kore'ye Yardıma" koşacaktı. Bu mücadele sadece Çin'in dünyaya askeri gücünü göstermekle kalmadı, aynı zamanda eski Halk Kurtuluş Ordusuna Sovyet teçhizatı ve teknolojisinin getirilmesi yoluyla orduyu modernize etmişti. Sanayileşmenin temelini atmak için 156 büyük yardıma imza atıldı. Bugün Çin halkı bu kararın ülkeye getirdiği siyasi, ekonomik ve askeri faydaları hâlâ hissedebiliyor.

Sovyet arşivlerinde Kore Savaşı ile ilgili dosyalar incelendiğinde, Mao Zedong, Zhou Enlai ve Stalin arasında en çok tartışılan konunun silah ile teçhizat temini olduğu, hatta pilotların ihtiyaç duyduğu tabanca ve mermi gibi küçük mühimmatların yardım telgraflarına dâhil edildiği görülüyor. O yıllarda yeni kurulan Çin gerçekten yokluk içerisinde ayağa kalkmak isteyen bir ülke konumundaydı. Kuzey Kore'ye giren birlikler ile düşman teçhizatı arasında büyük bir "uçurum" vardı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu son teknoloji silahlar ve jet motorlu uçaklara sahipti.

Gönüller Ordusu, Kuzey Kore topraklarına girerken ABD ordusunu şaşırtacak manevralar gösterdi. İlk üç savaştan sonra, gönüllüler Yalu Nehri'nden 37. hat boyunca ilerleyerek Ocak 1951'de Seul'e girdiler. Süren çatışmalar ardından ABD Ordusu gönüllülerin zayıflığını taaruz ile 1951 baharında Seul'ü yeniden ele geçirdiler ve 38. paralele doğru harekâtı sürdürdüler.

MODERNİZE EDİLMİŞ ORDUYA GEÇİŞ ADIMLARI

ABD Saldırılarına direnen Gönüllü Çin kuvvetlerine Sovyetler Birliği, 3 binden fazla çeşitli uçak sağladı. Bunların arasında MIG-15 savaş uçakları, dönemin en iyi savaş uçağı sayılan ABD yapımı F-86 ile aynı teknik seviyedeydi. Sovyet yapımı tanklar ve topçu silahları ABD ordusu kadar donanımlı olmasa da eşit şekilde rekabet edebilecek seviyeye getirilmek istendi. Gönüllülere ait topçu birlikleri 15 bine çıkartıldı. ABD ordusunun kendi istatistiklerine göre, Kore Yarımadasında kayıpların yaklaşık yüzde 32'sine piyade atışı ve yüzde 62'si topçu ateşinden kaynaklandı. Bu, yeni Çin ordusunun silahlı muharebe birliklerinden topçu muharebe birliğine dönüştüğünü göstermişti.

Askeri teçhizat, dış kaynak kullanımı yoluyla hızlı bir şekilde çözülebilir, ancak silahlarda etkili bir şekilde ustalaşabilecek muharebe personelini eğitmek hatırı sayılır miktarda zaman alır. ABD Saldırısına Direniş sırasında Çin'de hızlı eğitim için birçok askeri akademi açıldı. Örneğin, onlarca havacılık okulu pilotlar için sürpriz eğitimler gerçekleştirdi. Dünyada jet pilotları yetiştirme uygulaması, savaş uçuşlarını gerçekleştirmek için 300 saatten fazla eğitim alması gerekiyordu.  Mücadeleye acil katılma ihtiyacı nedeniyle, Çin'in yeni pilotları, 60 saatlik hızlı eğitim ile savaşa katılmak zorunda kaldı. Sovyetler Birliği 10 aktif tank alayını Çin'e transfer etti. Çin tarafı, 500'den fazla tank ve kundağı motorlu top (T-34 tankları dâhil) içeren alayı ön saflara sürdü. Zaman kısıtlamaları nedeniyle, çeşitli Sovyet tank mürettebatı göğüs göğüse talimat kullandı ve dil engelleri için jargonlar belirlenmişti.

"ABD SALDIRISINA DİRENMEK BÜYÜK BİR OKULDU"

O zamanlar dünyadaki en yüksek modernizasyon seviyesiyle fiili muharebe eğitimini gerçekleştirmek, yeni Çin ordusunun modernizasyonu için bir başlangıç ​​noktası olmuştu. Mao Zedong bu gelişmeler üzere, "ABD Saldırısına Direnme ve Kore'ye Yardım büyük bir okuldu. Orada büyük tatbikatlar yaptık. Bu tatbikatlar bir askeri okul inşa etmekten daha iyidir." diyerek kısa süreç içerisinde ordunun kazanımlarına dikkat çekmişti. Bu savaştan sonra Çin Ordusu modern savaş tekniklerine adım attı ve güçlü topçu birlikleri üretti. Zırhlı araçlar ve tank üretimi hızlı ilerleme kaydetti. Çin Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağı sayısı ve kalitesi, ABD ile Sovyetler Birliği'nin ardından dünya hava kuvvetlerinde üçüncü sıraya yükseldi.

ABD, bir uzlaşma arayışı içinde 27 Temmuz 1953'te Çin ve Kuzey Kore kuvvetleriyle "Birleşmiş Milletler Ordusu" adına ateşkes anlaşmasına vardı. 25 Haziran 1950'de başlayan süreç 38. paralelde sona erdi.

GELİŞİM TÜM HIZIYLA DEVAM ETTİ

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü vesilesiyle başkent Beijing'de gerçekleştirilen askeri geçit töreni bu gelişimin sergilendiği en son sahne olmuştu.

1 Ekim 2019'da Tian An Men Meydanı'nda düzenlenen törene 15 bin asker, 160 hava aracı, 580 askeri ekipman katılırken, gösteride yer alan envanterin yüzde 40'ı ilk kez sergilenmişti. Özellikle Dongfeng (Doğu Rüzgârı) füzelerinden DF-41 ve DF-17 modelleri uzmanların ilgi odağı olmuştu.

DF-41 ve DF-17 caydırıcılık yönünden stratejik öneme sahip olsa da çok farklı teknolojik yenilikler ve üstün mühendislikler içeriyor.

Başta ABD olmak üzere birçok Batılı medya, ticari başarılarda olduğu gibi Çin'in askeri başarılarını da tehdit olarak yorumlamaya devam ederken, uzmanlar bu ilerleyişin ABD ordusunu geride bırakacak gelişmeler olduğu kanısında.

Sidney Üniversitesi Uluslararası Güvenlik Programı Başkanı Sam Roggeveen'ın Wall Street Journal gazetesinde yayımladığı, "Çin silah konusunda Amerika ile farkı kapatıyor" adlı makalede, "Çin, bugün askeri teknolojinin kimi alanlarında Batılı ulusların önüne geçti." ifadelerini kullanmıştı.

Çin'in silah ve savunma sanayisindeki başarıları, "Saldırıya uğramadıkça ilk saldıran olmayacağız" doktirini altında ilerliyor. ABD tarafından Güney Kore'ye konuşlandırılan Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi (THAAD) bölgedeki stratejik denge ve Çin'in ulusal çıkarlarına zarar vermişti. Bu bağlamda Çin'in caydırıcı gücünü artırmak istemesi ulusal çıkarları açısından en doğal hakkıdır.

2019'da Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi tarafından yayımlanan "Yeni Dönemde Çin'in Milli Savunması" adlı Beyaz Kitap'ta, Halk Ordusundaki modernizasyon çalışmalarına dair raporlara yer verilmişti. "Çin Halk Ordusu genel olarak silah ve teçhizatlarını güncelleyip, ana muhabere ekipmanları ile dengeli bir şekilde geliştirilip çalıştırılmalı" satırları, Çin'in savunma sanayisinde istikrarlı bir ilerleyiş sürdüreceğinin kanıtı oldu.