Çin'i suçlamışlardı skandal Amerika'da patladı!

Çin'i suçlamışlardı skandal Amerika'da patladı!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanlığı için yarışan milyarder Michael Bloomberg'in seçim kampanyasında hapishane mahkumlarının kullanıldığı ortaya çıktı.

The Intercept'in haberine göre, demokrat adayın seçmenleri aramak için görevlendirdiği ProCom isimli çağrı merkezi iki hapishanede mahkumları zorla çalıştırıyor. Basında çıkan haberleri doğrulayan Bloomberg söz konusu şirketle ilişkisini sonlandırdığı duyurdu. Kasım ayında ülkenin en büyük seçim kampanyasına başlayan milyarder ProCom'un hapishaneler ile ilişkisinden daha önce haberdar olmadığını iddia etti. Eski New York Belediye Başkanı Bloomberg yaptığı açıklamada "Bu eylemi desteklemiyoruz ve görev verdiğimiz şirketlerin daha uygun hareket etmesinden emin olmak istiyoruz." diye konuştu.

Michael Bloomberg'in seçim kampanyaları için şimdiye değin 59 milyon dolar harcadığı tahmin ediliyor.

ABD'DE KANUNEN YASAK

BBC International da konuyla ilgili haberinde ProCom'un Oklahama'daki devlet hapishanelerinde iki adet çağrı merkezi işlettiği duyurdu. CBS News kanalına açıklama yapan Oklahama Bilgilendirme Bölümü Sözcüsü Matt Ellior ise mahkumların çağrı merkezinde saatlik 1,45 dolara çalıştırıldığı bilgisini paylaştı. Elliot "Bu tip işlerin mahkûmların serbest kalmasına hizmet edeceğine inanıyoruz." dedi.

Öte yandan Bloomberg'in sözcüsü Stu Loeser sosyal medya üzerinden görev verdikleri şirketin bir diğer taşerona yetki verdiği ve onların da görevi başkasına ihale ettiğini ileri sürdü. Loeser, 3. kez devredilen şirketin hapishane ile ilişkili olduğunu savunarak "Bunu bilmiyorduk." ifadesini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik anayasal olarak yasaklanmasına rağmen 13. Yasa mahkumların çalıştırılmasına izin veriyor.

ÇİN'E ATILAN İFTİRA ABD'DE GERÇEK OLDU

İngiliz Sunday Times gazetesi hafta başında yayımladığı haberde Çin'de yılbaşı kartları yapan bir firmanın yabancı mahkumları zorla çalıştırdıklarını iddia etmiş ve bu kişilerin kartlara yardım çağrısı yazdığını savunmuştu. Haberde kartların Amerikan TESCO marketlerinde bulunduğu ve sonrasında Çinli şirket ile ortaklığın durdurulduğu yazılmıştı.

İngiliz medyasındaki suçlamaları yanıtlayan Çinli şirket herhangi bir hapishane ile ilişkisinin olmadığını kanıtlarken, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shaung haberin siyasi motivasyonla hazırlandığını duyurmuştu. Haberi "kara komediye" benzeten Geng "Yaşamını spot ışıklarının altında sürdüremeyecek eski İngiliz gazeteci Peter Hunphrey unutulmaktan korktuğu için sık sık kendini pazarlıyor ancak bu kez bir saçmalığa imza attı." İfadesini kullanmıştı.

Kaynak: CRI TÜRK DIŞ HABERLER SERVİSİ