Çin'den gelen rakamlar olumlu

Çin'den gelen rakamlar olumlu

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Samet Demir'in hazırlayıp sunduğu Ekonomi Basını programına konuk oldu.

Atlı, Çin'den gelen son ekonomik verileri değerlendirdi.

Koronavirüs salgınının Çin'de ocak-şubat aylarında, dünyada ise mart-nisan aylarında çok ağır etkisi olduğunu söyleyen Altay Atlı, bu ayki verilerde ihracat ve ithalat rakamlarının büyük önem arz ettiğini belirtti.

Eylül ayı içinde Çin'in ihracatının bir önceki yılın eylül ayına göre yüzde 9,9 arttığını dile getiren Atlı, "Çin, ihracatta koronavirüs döneminden önceki döneme baktığımızda bu yıl onu da yakalayıp geçmiş durumda. Ağustos ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5'lik bir büyüme olmuştu. Çin'de fabrikalar açıldı, evet, üretim devam ediyor ancak ihracat çok farklı bir konu. Satın alacak tarafta da bir iyileşme olması gerekir. Çin'in dünyanın en büyük ihracatçısı olduğunu düşünecek olursak, evet burada toparlanma var ama demek ki dünyanın geri kalanında da bir toparlanma var. Tabii ki küresel ticarette kısa ve orta vadede koronavirüs dönemi öncesine göre ticaret yön değiştirecek. Bazı durumlarda bir ülke aldığı kimi malları başka ülkeden alıyorken o ülkedeki toparlanma henüz gelişmediği için artık o ülkeden yaptığı alımı, bugün Çin üzerinden yapıyor. Çünkü Çin toparlandı. Burada bir konuda dikkatli olmak lazım. Çin'in ihracat artışında bir kalemde önemli artış vardı. O da koronavirüs salgını döneminde hepimizin kullandığı koruyucu ekipmanlar." diye konuştu.

"ÇİN DÜNYANIN EN BÜYÜK İHRACAT VE İTHALATÇISI"

Akademisyen Altay Atlı, Çin'in ihracattaki artışının beklentiler nezdinde görüldüğünü ve ithalattaki artışın ise beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.

"Çin'in ithalatı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 arttı." ifadesini kullanan Altay Alı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yine koronavirüs öncesindeki rakamları yakalayıp çok da üstüne çıkmış durumda. Bir önceki ay aslında Çin ithalatı geçen yılın aynı ayına göre küçülmüştü. 2,1'lik bir küçülme vardı. Bu ay koronavirüs öncesinin yakalanması bekleniyordu bu gerçekleşmiş oldu. Burada şu ortaya çıkıyor. Çin sadece dünyanın en büyük ihracatçısı değil, aynı zamanda Çin dünyanın en büyük ithalatçısı durumunda. Bu tabii Çin'deki talebin toparlanmasından da kaynaklanıyor. Ama demek ki dünyanın geri kalanında da bir toparlanma var ki, Çin'e bu satışı yapabiliyorlar. Demek ki, bu da aslında sadece Çin'deki talebin toparlandığını değil, dünyadaki üretimin de canlandığını bizlere gösteriyor. Çin para birimi yuan son dönemde değer kazandı. Bu Çin'deki ithalatçıyı olumlu anlamda etkileyen önemli bir olay. Fabrika faaliyet ve sanayi üretimine baktığımızda, eylül ayında sanayi üretimi yüzde 5,6 artmış. Bu bize fabrikaların artık tekrar çalışmaya başladığını gösteriyor. Koronavirüs öncesine göre üretimin daha hızlı olması gayet normal bir durum. Burada arz talep dengesini kurmak da önemli. Demek ki talep var ki bu üretim yapılabiliyor."

ÇİN'DEN GELEN RAKAMLAR OLUMLU

Altay Atlı, önemli bir rakamın da Çin'de perakende satışlardan geldiğinin altını çizerek, "Çin'deki satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,5'lik bir büyüme ile arttı. Ağustos ayında eksi 1,1 olmuştu. Aslında mart ayından beri perakende satışlar hep ekside çıkıyordu ilk kez bu ay artıda çıktı. Bu da şu demek oluyor; insanlar da artık alışverişe başladılar. İnsanlarda artık perakende anlamında alışverişlerini yapmaya başladılar. Pandemi sürecinde bu sokağa çıkmanın kısıtlandığı dükkânların kapalı olduğu dönemlerde Çin'in çok geliştiği dijital ticarette canlılık korunmuştu. Pandemi sürecinde elektronik ticaret üzerinden nelerin satıldığına baktığımızda hayati ürünleri görüyoruz. Yiyecek-içecek, temel ihtiyaçlar artmıştı. Normalleşme ile birlikte artık diğer alanlarda da alışverişlerin artmasını gördük. Avrupa'da gevşetilen önlemlerin yeniden alındığını görüyoruz. Çin'de yeniden bir salgın olmasa da bunun Çin'in ihracatını etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Mevcut duruma bakacak olursak Çin'den gelen rakamlar gayet olumlu." değerlendirmesinde bulundu.