Çin'de “Öğretmenler Günü” kutlanıyor

Çin'de “Öğretmenler Günü” kutlanıyor

"10 Eylül", Çin'de "Öğretmenler Günü" olarak kutlanıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Öğretmenler Günü dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da bir kutlama mesajı paylaştı. Xi, bu yılki mesajında öğretmenlerin bir milletin hayallerinin mimarları olduğunu ifade etti.

Eğitimin önemini her fırsatta vurgulayan Xi Jinping, öğretmenlere olan saygısının da çok büyük olduğunu daima dile getiriyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in öğretmenlerle ilgili özlü sözleri var.

İşte bu sözlerden birkaç örnek:

"İyi bir öğretmen, sıcaklığını ve şefkatini her öğrencisine yansıtabilendir. Övgüsüyle öğrencilerinin öz güvenini artırır, güven vererek öğrencilerinin öz saygısını güçlendirir."

"İyi bir öğretmen ile karşılaşan çok şanslıdır. İyi öğretmenler bir milletin umududur."

"İyi bir öğretmen yardımsever olmalıdır. Eğitimin ruhu sevgidir. Sevgi olmazsa eğitim başarısız olur. Öğretmen kalplere sevgi tohumları eker, sevgiyi teşvik eder, sevgiyi yayar."

"Öğretmenler öğrencilerine örnek olmalıdır. Onlara kendilerini geliştirmeleri, bilgi seviyelerini artırmaları, yaratıcı olmaları ve vatana katkı sağlamaları konularında rehberlik etmelidir."

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİNİN İÇ DÜNYASINI VE HAYALLERİNİ DE BİLMELİ

İngilizce öğretmeni Engin Yılgın, bu önemli günde mesleğine olan tutkusunu ve öğrencilerine duyduğu büyük sevgisini CRI Türk'e anlattı.

Engin Yılgın, meslek hayatında geride kalan yılların ilk günkü heyecanından hiçbir şey götürmediğini belirterek, her bir öğrencisinin kendisi için çok değerli olduğunu kaydetti.

"Öğretmenlik, demek bildiklerini paylaşmak, kendine sürekli bir şeyler katmak, yaşam boyu öğrenmek ve öğrenirken de öğretmeye devam etmek demek." diyen Yılgın, sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle konu çocuklar olduğunda, onların masumiyeti, gözlerindeki ışık mesleğimizi her yıl artan bir sevgiyle yapmamıza katkı sağlıyor. Ben de çocukları çok sevdiğim ve onlara bir şeyler öğretmekten inanılmaz keyif aldığım için öğretmen olmayı seçenlerdenim. Karşınızda sizden bilginizi paylaşmayı bekleyen öğrenciler olduğunda iş daha heyecanlı ve keyifli oluyor. Uzun yıllar önce başladığım bu yolculuk, benim için her yıl daha da heyecanlı şekilde öğrencilerle buluşmayı bekleyiş halini aldı. 'Öğretmenlik' demek sadece okulda öğrencilerle 40 dakika boyunca ders yapmak demek, değildir. Onların iç dünyasını ve hayallerini de bilmek demektir."

HER ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİNDE İZ BIRAKABİLMELİ

Engin Yılgın, mesleğinde başarılı olmak isteyen öğretmenlerin her öğrenciye birebir dokunmak ve onlarda iz bırakmak zorunda olduğunun altını çizerek, "Öğrencisinde iz bırakamayan öğretmen ne yazık ki, mesleğinde ya başarılı değildir ya da işini sevmiyordur, dersem abartmış olmam. Öğretmenin özellikle empati yeteneğinin çok gelişmiş olması gerek, çünkü yıllar geçtikçe öğrenciler ile aramızdaki yaş farkı artıyor, onların yetişme şekliyle bizlerinki çok farklı. Kendimizi onların yerine koyabilme konusunda usta olmalıyız. Bu denli teknolojinin hızla geliştiği bir çağda, öğretmenler kendilerini sürekli yenilemeli ve güncel olmalıdırlar." dedi.

Koronavirüs salgınının etkisini sürdürdüğü bugünlerde eğitimde de farklı yollar denendiğini anımsatan Yılgın, dünyanın olağanüstü bir zamandan geçtiğini ve böyle bir süreçte öğretmenlerin her zamankinden daha güçlü ve fedakâr olması gerektiğini bildirdi.

"ÖĞRETMENLİK" ÇOK UZUN BİR YOLCULUK

"Bu dönemde ne yazık ki, bütün öğrenciler eşit imkânlara sahip olamıyor." ifadesini kullanan Engin Yılgın, şunları aktardı:

"Bizler de bu imkânları elimizden geldiğince eşitlemek için çalışıyoruz. Şimdi sistem önceki yıllara göre biraz farklılaşmış olsa da, uzaktan veya yüz yüze olarak öğrencilerimizle eğlenerek öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyoruz. Öğretmenlik çok uzun bir yolculuk, bu yolculukta asla 'Yoruldum, bu kadar yeter.' diyemeyiz. Öğretmenlik süreklidir. Okulda son ders bitse de öğretmenlik evde sürer. Yani bu iş aslında 'gönül' işidir. Elbette, her işi insan severek yapmalı ancak öğretmenlik eğer çok seversek hakkıyla yapılabilecek bir meslektir."

Öğretmenler Günü'nün birçok ülkede farklı tarihlerde kutlandığını söyleyen Yılgın, dünyanın her yerinde öğretmenlik mesleğinin aynı duygularla yapıldığını, ülkeden ülkeye farklılık göstermeyeceğini çünkü merkezinde öğrencilere duyulan derin sevgi ve öğretme heyecanı olduğunu vurguladı.

Haber: Tuğçe Akkaş