“Çin, Shenzhen'ı yeni bir Hong Kong olarak mı geliştiriyor?”

“Çin, Shenzhen'ı yeni bir Hong Kong olarak mı geliştiriyor?”

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi'nin (SEZ) 40. Yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Shenzhen'ın Çin ekonomisinin kalkınmasının sembolü bir kent olduğuna dikkati çeken Atlı, "Shenzhen, Hong Kong'un hemen yanında yer alan birçok şirketin merkezinin burada olduğu iş, sanayi, teknoloji ve finans merkezi durumumda. 40 yıl öncesine gittiğimizde ise Shenzhen küçük bir kasabaydi. Özel Ekonomik Bölgesi'nin kurulmasıyla hızlı bir gelişim içerisine girdi. Hong Kong'a yakınlığı da önemliydi. Hong Kong'daki ekosisteme bağlantısı ve Hong Kong'daki ekonomik aktivitenin Çin ana karasına geçiş noktasına olması açasından bunun bir avantajı şüphesiz vardı ama 40 yıl içerisinde Özel Ekonomik Bölgesi'yle beraber Shenzhen'ın kademeli olarak nasıl geliştiğini, nasıl büyüdüğü küçük bir kasabadan 15 milyon nüfuslu bir kent haline nasıl geldiğini de gördük. Aynı zamanda 1992 yılındaki Deng Xiaoping'in reformlarının da önemli bir yeri var." dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi'nin (SEZ) 40. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katıldığını hatırlatan Atlı, "Xi'nin bu ziyaretinde aynı zamanda önemli bir plan da açıklandı. Bu da Shenzhen için önümüzdeki 5 yılı kapsayan bir kalkınma planı. Bundan sonraki süreçte Shenzhen'ın, ekonomik hayatına birtakım özerklikler getiriyor. Bu kalkınma planının içerisinde arazilerin kullanımından tutunda finans sektörüne, AR-GE çalışmalarından yabancıların istihdam edilmesine kadar birçok konuda Shenzhen'da süreçlerin kolaylaştırılmasını, hızlandırmasını sağlayacak." diye konuştu.

Akademisyen Altay Atlı, "Çin, Shenzhen'ı yeni bir Hong Kong olarak mı geliştiriyor?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Shenzhen 40 yıl içerisinde bu özelliğini sağlarken Hong Kong'a yakınlığından da faydalandı. Hong Kong üzerinden Çin'e bir geçiş kapısı olarak da bunu sağladı. Hong Kong bugünden yarına bu ekonomik özelliğini kaybedecek bir yer değil. Bence böyle ikili bir karşılaştırma yapıp da 'Hong Kong gücünü kaybedecek yerini Shenzhen alacak' diye bakmaktansa Çin'in bu Büyük Körfez Alanı Projesi'ne bakmak lazım. Burada büyük bir ekosistem yaratılması planı var. Tek bir ekonomik alan haline getirilmesi söz konusu olacak. Bununla ilgili çalışmalarda zaten başladı. Shenzhen'ın önümüzdeki 5 yılı kapsayan bir kalkınma planı aslında her şeyden önce Hong Kong'un yerine geçmesi gibi bir şey değil de Büyük Körfez Alanı Projesi'nin geliştirilmesi açısından önemli olacak."