“Çin ile Türkiye aşı konusunda iş birliğini güçlendirmeye istekli”

“Çin ile Türkiye aşı konusunda iş birliğini güçlendirmeye istekli”

CRI Türk Dış Haberler Servisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile telefon görüşmesi yaptı.

14 Aralık'ta gerçekleşen toplantıda, Çin ve Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü yaklaşırken siyasi karşılıklı güven ve iş birliğini derinleştirerek ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye taşınması gerektiği yönünde açıklamalar yapıldı.

Çin ve Türkiye'nin kritik anlarda karşılıklı destekle güvenlik iş birliğini güçlendirerek, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmesi gerektiği toplantıda kaydedilenler arasındaydı.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN ÇİN'İN AŞI GELİŞTİRME ÇABALARINA ÖVGÜ

Görüşmede Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Covid-19 salgınını başarıyla kontrol altına aldığı için tebrik etti. Ülkenin aşı araştırma ve geliştirmedeki başarılarından övgüyle bahsetti. Çavuşoğlu, Çin'de üretilen CoronaVac aşısının güvenli ve etkili olduğuna inandığını bu konuda Çin ile iş birliğini güçlendirmeye istekli olunduğunu söyledi.

Öte yandan diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünün Çin ile iş birliğini daha da derinleştirmek için bir fırsat olarak değerlendirileceği Çavuşoğlu tarafından gündeme taşındı.

"TÜRK HALKININ YANINDAYIZ"

Wang Yi ise, Çin ve Türkiye'nin salgının ilk günlerinden bu yana tıbbi malzeme temini, virüsle mücadelede deneyimlerini paylaşma ve Covid-19 aşısının üçüncü faz denemeleri aşamasında Türkiye ile yakın bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi. Wang, Türkiye salgını yenene kadar Çin'in Türk halkının yanında olacağına dair destek mesajlarını iletti.

Dışişleri Bakanı Wang, Türkiye'nin Çin aşısı satın alma kararının Çin'e olan güvenini yansıttığını ve Çin'in gerektiğinde Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğu kaydetti.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

Çin ve Türkiye'nin terörizmle mücadele ve ulusal güvenlik ve istikrarı sürdürme konusunda ortak endişeleri paylaştıklarını dile getiren Wang, terörle mücadele konusunda iki tarafında "çifte standartlara" karşı çıkması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu ise, Türkiye'nin de her türlü terörizm ve terörle mücadele konularının siyasallaştırılmasına karşı olduğuna dikkati çekerek, terör örgütlerini belirleyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına bağlı kalınacağını vurguladı. Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca Türk tarafının, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne kimsenin zarar vermesine müsaade etmeyeceğinin altını çizdi.