“Çin ile ABD stratejik bir mücadele içinde”

“Çin ile ABD stratejik bir mücadele içinde”

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Donald Trump'ın göreve gelmesiyle birlikte Çin ile ABD arasında gerginliğin giderek tırmandığına dikkat çeken Atlı, "Ticaret savaşları ile başlayan gerginlik koronavirüs ile birlikte tabir yerinde ise yeni bir cephe açıldı. ABD kanadı Çin tarafını koronavirüs nedeniyle en üst seviyelerden tepki gösterirken, Çin tarafı da diplomatik atağa geçti ve buna karşılık veriyor hatta eskiye göre daha sert karşılık veriyor." dedi.

Çin ile ABD'nin stratejik bir mücadele içinde olduğunu belirten Atlı, " ABD kanadı Hong Kong'u bir kart olarak kullanıyor. Son olarak Beyaz Saray'dan üstelik Çince konuşan bir yetkilinin Hong Kong konusunda açıklamalarını görmüştük. Çin tarafından bakıldığında Hong Kong'un ısıtılıp ortaya konulmasını çinin içişlerine karışmak olarak görülüyor ve bu da farklı bir tepkiye yol açıyor." diye konuştu.

Akademisyen Atlı, koranavirüs ile birlikte dünyanın çok değiştiğine işaret ederek şunları söyledi:

"Dünyanın koronavirüsten sonra ihtiyaç duyduğu en önemli şey uluslararası iş birliği. Koronavirüs bize en çok bunu gösterdi. Virüsle küresel mücadele ancak iş birliği ile olabilir. Küresel bir sorunla karşı karşıyayız ve küresel bir çözüm getirilmesi gerekiyor. Küresel iş birliği diyorsak da bunun başını dünyanın iki büyük gücü ABD ile Çin arasında başlayacağını düşünüyorum. Her iki ülkenin yapacağı iş birliği hem iki taraf için hem de küresel geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Koronavirüs sonrası yeni bir dünyada bahsedeceksek eğer dünyadaki etkili aktörlerin iş birliği yapacağı ve tüm dünyanın bu iş birliğine katılacağı bir dünya olacak. Çünkü başka bir çaremiz de kalmadı."