Çin ihracatını beklentilerin üzerinde artırdı

Çin ihracatını beklentilerin üzerinde artırdı

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Samet Demir'in hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu. Atlı, Çin'in kasım ayı için açıkladığı ithalat ve ihracat verilerini değerlendirirken Türkiye'den Çin'e doğru yola çıkan ihracat treni hakkında da açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgınının bazı ülkelerde kontrol altına alınabildiğini ancak bazı ülkelerde ikinci dalganın yaşandığını hatırlatan akademisyen Altay Atlı, sağlık tedbirlerinin yanı sıra ekonomik hayatın da devam etmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomide tamamen durmanın söz konusu olamayacağını kaydeden Atlı, birçok ülkeden olumlu ekonomik verilerin gelmeye başladığının altını çizdi. Atlı, "Çin, pandemiyi herkesten önce yaşamaya başladı ve önlemleri de herkesten önce aldı. Bu önlemler etkili de oldu ve ekonomik toparlanma sürecinin ilk olarak Çin'de başladığını görüyoruz. Çin'in ekonomik olarak toparlanması bütün dünya için önemli bir durum." dedi.

"ÇİN'İN EKONOMİK OLARAK TOPARLANMASI BÜTÜN DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ"

Çin'in kasım ayı için açıkladığı ithalat ve ihracat rakamlarını değerlendiren Altay Atlı, "İhracatta beklenenin çok üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Kasım 2020'de Çin'in ihracatı Kasım 2019'a kıyasla yüzde 21,1 arttı. Yani Kasım 2019'da 100 dolarlık ihracat yapıyorsa Çin, Kasım 2020'de pandemiye rağmen 120 dolarlık ihracat yapmış oldu. Bu beklentilerin üstünde. Ekim ayında da yüzde 11'lik bir artış gelmişti bu neredeyse iki katı. Geçen aylarda şubat ile mayıs arasında ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre ekside kaldığını görüyoruz. Haziran ile birlikte toparlanmanın başladığını kasımda da çok güçlü bir noktaya geldiğini görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Çin'deki üretimin artık eski noktalarına geldiğini anımsatan Atlı, "İhracat yapmak için sadece üretiyor olmak yetmez birilerinin bunları satın alması lazım. Bu da dünya açısından önemli. Çin yüzde 20 ihracatını artırdıysa belli ülkeler de ithalat yapıyor demektir. Dolayısıyla Çin gibi bir ekonominin bu kadar yüksek hacimli bir ihracat artışı yapması küresel ekonomideki toparlanma için de önemli." diye konuştu.

İthalat maddelerinin önemine de dikkati çeken Altay Atlı, pandemi nedeniyle koruyucu ekipmanların satışlarının artmasının yanı sıra ülkelerin, Çin'den daha fazla yatırım ve tüketici ürünleri de aldığını bildirdi.

Atlı, ihracat rakamlarının Çin ve küresel ekonomi için olumlu olduğunu da söyleyerek, "Çin'in ithalat rakamlarında da artış gözleniyor. Çin'in ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 oranında arttı. Şubattan sonra ağustosa kadar Çin'in ithalatı eksideydi. Eylül ile beraber bir artış oldu ve eylüldeki artış yüzde 13 seviyesindeydi. Ekimde yüzde 4,7 ve kasımda 4,5. Eksi rakamlardan sonra eylül ayında birden patlama yaşanması, açılan iş yerleriyle ilgili. Çin'in ihracatı çok fazla artarken ithalatı aynı hızla artmadı." dedi.

"SAĞLIK İPEK YOLU" ÖZELLİKLE AŞILARIN DİĞER ÜLKELERE SUNULMASI ÜZERİNDEN ŞEKİLLENECEK

Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ndeki son durumu yorumlayan akademisyen Altay Atlı, hem finansman girişimlerinin hem de inşaatların pandemi nedeniyle durma noktasına geldiğini hatırlattı.

"Covid-19 ile birlikte Kuşak ve Yol da değişime uğrayabilecek." diyen Atlı, sözlerine şöyle devam etti:

"Kuşak ve Yol içinde fiziksel bağlantılar kadar dijital bağlantılar da öne çıkacak. Çin'in bu konu çerçevesinde 'Dijital İpek Yolu' projesi var. Aynı zamanda 'Sağlık İpek Yolu' konsepti öne çıkacak. Sağlık İpek Yolu'nun özellikle aşıların diğer ülkelere sunulması üzerinden şekilleneceğini düşünüyorum."

"O TRENLER DOLU GELECEK, DOLU GİDECEK, MESAJI VERİLDİ"

Altay Atlı, son olarak İstanbul'dan yola çıkıp Çin'in Xi'an kentine giden ihracat treni hakkında da açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti:

"Yaklaşık 40 konteynerlik tren yola çıktı. Trende Türk malları da var. Sosyal medyada, 'Tren Maltepe'de durdu Halkalı'ya geri döndü' diye tartışmalar oldu, sonra bunların gerçek olmadığı ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Çin'e giden trenin geçtiği her yerden resim paylaşıyor sosyal medya üzerinden. Bu önemli çünkü, 'Çin'den trenler sadece bize mal getiriyor boş dönüyor, bize ne faydası var?' deniliyordu. Burada, 'O trenler dolu gelecek, dolu gidecek.' mesajı verildi. Uluslararası ticaret açısından bakacak olursak ağırlığın hâlâ deniz yollarında olduğunu unutmayalım. Trenler yolu kısaltıyor ancak birçok farklı gümrükten geçiyor. Hepsinin farklı prosedürleri var ve trenin kapasitesi belli. En fazla 50'ye kadar konteyner bir trende taşınabiliyor. Şu anda dünyanın en büyük konteyner gemisi 27 bin tane taşıyor. Dolayısıyla ticaretin ağırlığı yine denizde olacak ama demir yolu üzerinden bağlantıların gelişmesi de oldukça olumlu bir gelişme."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/qjdbnGpElt4