“Çin ekonomisi toparlanma sürecine girdi”

“Çin ekonomisi toparlanma sürecine girdi”

Akademisyen Altay Atlı, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu. Atlı, Çin ekonomisinin son durumu hakkında değerlendirmede bulundu.

Bütün dünyada olduğu gibi Çin'de de ekonominin toparlanma sürecine girildiğini belirten Altay Atlı, "Bu süreç temkinli toparlanma süreci. Halen birçok bilinmeyenin olduğu toparlanma süreci. İkinci dalga olacak mı? Önlemler nasıl alınacak? Sıkı önlemler geri gelirse bunun ekonomik maliyeti ne olacak? Birçok belirsizliği olan bir süreç bu. Ancak Çin'den gelen rakamlar olumlu bir tablo sunuyor. Özellikle son rakamlar Çin'deki tüketim alanında olumlu bir gidişatın yapılanmaya başladığını gösteriyor." dedi.

Ekonomide açıklanan rakamların ayrıntılarına değinen Atlı, "Son açıklanan rakamlara bakacak olursak olumlu bir tabloyu görüyoruz. Örneğin perakende satışlar, şubat ayında dibi görmüş ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde -20,5 düşmüş. Temmuz ayında ise yüzde -1,1 düşmüş. Ağustos verileri henüz gelmedi ama gidişat perakende satışların pandemi öncesi satışlara ulaşacağını gösteriyor. Sanayi üretiminin de şubat ayında dip yaptığını görüyoruz. Yüzde -13,5'lik bir küçülme olmuş. Temmuz ayında ise yüzde 4,8 oranında artış yaşandı. Sıkça kullanılan Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) şubat ayında yüzde 35,7'e ile dip yapmıştı. Ağustos ayında yüzde 51'e çıktı. İhracatta şubat ayında yüzde -17,2'lik bir küçülme olurken temmuz ayında yüzde 7,2 büyüdü. İthalat da toparlanıyor ama ihracatın gerisinde geliyor. Mayıs ayında yüzde -16,7 küçülme ile dibi görmüş. Temmuzda ise yüzde -1,1'lik küçülme olmuş. Burada da yavaş yavaş pandemi öncesine yaklaşılıyor diyebiliriz." diye konuştu.

Akademisyen Atlı, "Çin'de ekonomik hayat, üretim ve tüketim canlanıyor ama önemli olan bunun kalıcı olması. Bütün dünya şu anda tedirgin. 'Pandemi sürecinde tekrar geriye dönüş olur mu?' diye. Ancak mevcut gidişat altında Çin ekonomisinde önemli adımlar atılmaya başlanmış durumda." diyerek sözlerini tamamladı.