“Çin dünyanın umudu oldu”

“Çin dünyanın umudu oldu”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl mesajını CRI Türk Türkiye'ye değerlendirdi. 

Perinçek, Xi Jinping'in konuşmasının Uzun Yürüyüş'ün içinden yapılan bir konuşma olduğunu ifade etti. Mao Zedong önderliğinde gerçekleştirilen Çin Devrimi'nin şimdi Xi Jinping önderliğinde devam ettiğini vurgulayan Perinçek, Xi'nin konuşmasının Çin'in dünya ekonomisinde birinci noktaya geldiği bir yerde asıl amaca vurgular yapan ve Uzun Yürüyüş'ü devam ettiren heyecan verici bir konuşma olduğunu söyledi.

"Çin dünyanın umudu oldu." diyen Perinçek, Çin'in insanlığın ortak özlemlerini ifade ettiğini dile getirdi. Perinçek, Xi Jinping'in konuşmasında sınıfsız, huzur ve barışın hakim olduğu bir uyum dünyasına gönderme yaptığına da işaret etti.

Xi'nin konuşmasının Çin Rüyası'nın bir hayal olmadığının altını çizdiğini belirten Perinçek, şöyle konuştu:

"Biz Çin'in özellikle ekonomi alanındaki başarılarından büyük mutluluk duyuyoruz. Sadece ekonomi değil, çevreyi koruma, her türlü kirlilikle mücadele etme konusunda insanlığın büyük özlemlerini ayakta tutan, yaşatan ve gelecek kuşaklara bir miras olarak bırakan konuşma… Aynı zamanda Çin'de vatanseverliği de anlatan, emperyalizme karşı duruşu da anlatan bir konuşma. Sonuç itibarıyla vatanseverlik bütün insanlığın ortak davasıdır. Çin'de bu konudaki kararlılığını bir kez daha vurgulamıştır. Çin'e karşı yapılan çeşitli müdahale ve kışkırtmalara karşı Çin'in sağlam duruşunun da önemini vurgulamıştır. Çin'in güvenliği Türkiye'den başlar, Türkiye'nin güvenliği Çin'den başlar. O yüzden Çin'in güvenliği ve istikrarı ile ekonomideki başarıları bize de umut veriyor." 

Video Link: https://www.youtube.com/embed/Q1evkz5XSJk