“Çin - ABD görüşmeleri 'iki ileri bir geri' şeklinde ilerleyecek”

“Çin - ABD görüşmeleri 'iki ileri bir geri' şeklinde ilerleyecek”

Bilge İnsanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Araştırma Koordinatörü Sibel Karabel, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Sibel Karabel, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında uzun süredir süren ve "ticaret savaşı" olarak nitelendirilen çekişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ticaret çekişmesi durumun içerisine çok fazla konu ve başlık girdiğini belirten BİLGESAM Araştırma Koordinatörü Sibel Karabel, Hong Kong Özel İdare Bölgesi hakkında ABD senatosunun geçirmiş olduğu yasanın, Çin'i her anlamda sıkıştırmaya yönelik olduğunun altını çizdi.

"ÇİN-ABD GÖRÜŞMELERİ 'İKİ İLERİ BİR GERİ' ŞEKLİNDE İLERLEYECEK"

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinde "fentanil" kullanımına bağlı ölümlere Çin'in sebep olduğu iddiasıyla ilgili Çin'in, fentanili illegal kullananlar için cezai yaptırım uygulayacağını açıklamasını iyi niyet göstergesi bir adım olarak nitelendiren Karabel, sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikle iki tarafın da beklentilerine bakmak ve gerçekçi bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Çin tarafının beklentisi Trump tarafından getirilen yeni tarifelerin durdurulmasına yönelikti. Trump'ın istediği ise tarım ürünleri ihracatının eski seviyelerine ulaşmasıyla ilgiliydi. Konu ile ilgili şahsi kanaatim Çin-ABD görüşmeleri 'iki ileri bir geri' şeklinde ilerleyecek. 2020 seçimleri önemli, Trump'ın şu an bir Azil süreci var ancak Trump iç politikaya verdiği vaatlerden dolayı mevcut duruşunu koruyacaktır."

"ÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ HONG KONG'A VERECEK ÇÜNKÜ BU OLAYLARI KENDİ İÇİŞLERİ OLARAK GÖRÜYOR"

ABD ile Hong Kong Özel İdare Bölgesi (Hong Kong) ilişkilerinin ABD-Çin ilişkilerini de yoğun bir şekilde etkilediğini işaret eden BİLGESAM Araştırma Koordinatörü Sibel Karabel, sözlerine şunları ekledi:

"Ticaret savaşları sonrası ABD-Çin ticaret ilişkilerinin daralması Hong Kong'u da etkiliyor. İki hafta önce Hong Kong'un teknik resepsiyona girmesinde şu anki protesto eylemlerinin çok büyük etkisi var. Protestoların süreci beş ayı geçti. Çin de konu ile ilgili ses tonunu yükseltmeye başladı çünkü eylemlerin boyutu 2014'teki eylemler ile aynı değil. ABD'nin Hong Kong yasası Çin tarafından çok sert bir dille kınandı ve burada 'Hong Kong Çin'e aittir, Hong Kong'un içişleri Çin'in içişleridir.' denildi. Ayrıca Çin, burada kötü niyet gördüğünü, bu durumun uluslararası hukuka karşı olduğunu ifade etti. Aynı zamanda olumsuz sonuçların bumerang etkisi ile ABD'ye geri döneceğine dair sert bir mesaj vererek gerekli tedbirleri alacağını söyledi. Hong Kong meselesi ile ilgili, 'Çin askeri gücünü kullanır mı?' sorusu her platformda karşımıza çıkıyor. Hong Kong Özel İdare Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam Hong Kong'a tüm alanlarda destek vereceklerini her defasında belli etti. Xi Jinping dâhil tüm devlet insanları da bu görüşü dile getirdi. Aynı zamanda Hong Kong'un 100 km ötesinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu tatbikat yaptı. Bu sembolik ve önemli bir şey. Çin her türlü desteği Hong Kong'a verecek çünkü Çin bu olayları kendi içişleri olarak görüyor. Öte yandan Çin, Hong Kong mevzusunun ticaret görüşmelerine konu olmasına son derece karşı çıkıyor. ABD'nin 1992 yılında yürürlüğe koyduğu Hong Kong ile ilgili bir yasası var ve bu yasa şu an için uygulanmıyor. Diğer yandan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu yasa ile ilgili Hong Kong'un aleyhine düzenlemeler yapacakları sinyalini veriyor. Burada çok hassas dengeler var. Bu konudaki Çin'in bakış açısının asla değişmeyeceğini ve herhangi bir olumsuzluğa karşı çok fazla reaksiyon göstereceğini düşünüyorum. Ancak ABD, Çin'i her yönden sıkıştırmak ve müzakere masasında elini güçlendirmek için bu politikasına devam edecektir."