“Ciddi bir belirsizlikle karşı karşıyayız”

“Ciddi bir belirsizlikle karşı karşıyayız”

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu.

Atlı, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün dünya ekonomisine etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüsün etkilerini dünyada herkesin yaşadığına dikkat çeken Atlı, "Ciddi bir belirsizlikle karşı karşıyayız. Böyle durumlarda devletlerin yapması gereken iki şey oluyor. Kısa vadede ilk önce ekonominin ve sistemin çökmesini önlemek. Ekonomik yapının ayakta kalmasını, insanların mümkün olduğunca işlerini kaybetmemesini ve şirketlerin iflas etmemesini sağlamak. Uzun vade de ise ekonomiyi bu tip krizlerde daha korunaklı, güçlü, sürdürülebilir hale getirmek." dedi.

G20 ülkelerinin koronavirüse karşı Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) oranına göre aldıkları önlemleri rakamsal olarak açıklayan Altay Atlı, "Japonya yüzde 21, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yüzde 11, Avustralya yüzde 10, Kanada yüzde 8,5 Brezilya yüzde 7, Avrupa Birliği (AB) ortalaması yüzde 4, Çin yüzde 2,5 Türkiye 1,5 liste bu şekilde devam ediyor. Bunların hepsi çok büyük rakamlar. Burada asıl sorun ise zaten mevcut olan küresel ekonomik borçluluk sorununun daha artacak olmasıdır. Kısa vadede çok da yapacak bir şey yok aslında ama uzun vadede buna hazırlıklı olmayız." diye konuştu.

Akademisyen Altay Atlı, koronavirüsün ekonomik etkileriyle yaşamaya devam edileceğini kaydederek şunları söyledi:

"Kısa vadede, şirketlerin kapanmaması, üretim ve ekonomik aktivitenin devam etmesi, sağlık ile ilgili önlemlerden ödün vermeden, orada belirlenen sınırların dışına çıkmadan, ekonomin çarklarının dönmesini sağlamak çok önemli. Uzun vade de ise 'artık virüs sona erdi. Hiçbir yerde vaka yok. İşte bütün ekonomide de çarklar dönüyor. Tamam, bitti.' değil ne yazık ki. Uzun vade de şu anda yaşadıklarımızı başka şekilde yaşayacağız. Doyasıyla şimdiden buna da hazır olmak gerekiyor."