“CHP'de altı ok eksenli bir tartışmanın yaşanması muhtemeldir”

“CHP'de altı ok eksenli bir tartışmanın yaşanması muhtemeldir”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve hafta sonu Ankara'da gerçekleştirilen 37. CHP Olağan Kongresi'ni değerlendirdi.

Pandemi sonrası ilk kez bir siyasi partinin kongre yaptığını hatırlatan Özçelik, "Açık havada yapılan kurultay bizim bildiğimiz kurultaylardan biraz farklı oldu. Siyasi atmosferi koklamak için delegelerle birebir muhatap olurken bu kez öyle bir şey olmadı. Kongrenin bulunduğu alan ile gazetecilerin bulunduğu yer arasında 100 metre uzaklık vardı. Gazetecilerde salondaki gelişmeleri ekrandan izleyebildi. Bu da eski kurultay izleyişimizin çok dışında bir seyir oldu." dedi.

Yapılan kurultayı önemli olduğuna dikkat çeken Özçelik, "Erken veya normal seçimde CHP'yi hangi kadroların yöneteceğinin belirleneceği bir kurultaydı. 'İktidar Kurultayı' adı verildi ama Kılıçdaroğlu konuşmasında dikkat çekici bir vurgu yaptı. Koalisyon vaadinin altını çizdi. Yani adı 'iktidar kurultayı'ydı ama partililere koalisyon vadetti. Dostlarla iktidar olma sözü verdi. 'Dostlar' sözü çok tartışıldı. Dostlar dediği İyi Parti, HDP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi. Yıllardır tek başına iktidar bekleyen partililer arasında da bu tartışma ciddi gerilimlere yol açtı." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun kurultayda verdiği mesajlara da değinen Özçelik, "Yeni bir anayasa ve güçlendirilmiş parlamenter sitem vadetti. Bütün taraflarla yeni bir anayasa vadetmesi 'asıl niyet ne?' sorusunu gündeme getirdi. Çünkü yıllardır süren bir tartışma ve bazı hassasiyetler var. 'Kürt sorununu Meclis'te çözeceğiz.' dedi. Bu da 'Yeni bir Kürt açılımı mı olacak?' sorusunu akıllara getirdi. Egemen güçler vurgusu yaptı. 'Egemen güçler' denilince emperyalizm akla gelir ve ilk düşünülen de batı ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa'dır ama Kılıçdaroğlu'nun bahsettikleri arasında ABD pek yoktu. ABD'yi ağzına fazla almadı. Özellikle Rusya vurgusu yapması dikkat çekti. Rusya'yı hedef alması ve Avrasya'ya soğuk tutum takınması Kılıçdaroğlu'nun ABD ile hareket edeceğinin işareti olarak değerlendirildi." ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun eskiye oranla kurultaydan daha güçlü çıktığını belirten Özçelik, "Bunun yansımaları ne olacak, işte bu tartışmalı. Örneğin salona birçok CHP'li alınmadı. Onur Kurulu üyeleri alınmadı. Normal delegeler içinde sıkıntılı bir durum vardı. Bu arada parti içi muhalefetin 7 Ağustos'ta yol haritalarını belirlemek için buluşma kararı aldığını öğrendik. CHP içindeki tartışmaların bitmeyeceği ideolojik bazda daha derinlikli bir tartışmanın seyredebileceği konuşuluyor. Burada en çok konuşulan konu 'altı ok' meselesiydi. CHP'de 'altı ok' uzun süredir tartışılıyor. Önümüzdeki günlerde 'altı ok' eksenli bir tartışmanı yaşanması muhtemeldir." açıklamasını yaptı.