“ÇHKO akıllı teknolojiler ile orduda modernizasyona hazır”

“ÇHKO akıllı teknolojiler ile orduda modernizasyona hazır”

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Yükselen Çin teknolojisi her alanda kendisini göstermeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı askeri uzmanlarının 2020 yılında düzenlediği raporlarda Çin'in bazı askeri alanlarda ABD'den daha üstün olduğu kanıtlanmıştı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (ÇHKO) hızlı ve değişken kapasitesi çok çeşitli alanlarda güçlenmeye devam ediyor.

Kısa süre önce bir makale yayımlayan, Çin Halk Cumhuriyeti Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri Generali ve Merkez Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı Xu Qiliangi, Çin ordusunun modernizasyon girişiminde akıllı teknolojileri benimsemeye hazır olduğunu söyledi.

Xu, makalesinde, "Askeri modernizasyonumuzun amacı zamanla gelişiyor. Ulusumuz yeni bir döneme girerken, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, silahlı kuvvetleri gelecekteki savaş yeteneklerinin temeli olarak akıllı teknolojiler geliştirmeye ve kullanmaya çağırdı." ifadelerine yer vererek akıllı teknolojilerin modern savaşta belirleyici bir faktör haline geldiğine işaret etti.

UZAYDA VE SİBER ALANDA CAYDIRICILIK

Akıllı teknolojiler dünyadaki askeri sistemleri yeniden şekillendiriyor. Uzmanlar, Çin Silahlı Kuvvetlerinin temelde mekanize olduğunu ve teknolojik yeteneklerini hızla geliştirdiğinin altını çiziyor. Ekim ayında, Beijing'de düzenlenen Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Merkez Komitesi Beşinci Genel Kurul Toplantısı'nda ortaya çıkan 14. Beş Yıllık Plan (2021-2025) kapsamında bu alanda verilen teklifler kabul edilmiş ve 2035 yılına kadar ordunun modernizasyon sürecinde, akıllı teknolojiler ile koordineli ve bütünleşik gelişimini sürdürmesi kararı alınmıştı.

Siber savaş ve uzay gibi geleneksel olmayan alanlardaki operasyonlardan sorumlu birimler, stratejik güçlerle birlikte genişletilmesi alınan kararlar arasında. Güvenilir stratejik caydırıcılık ve ortak operasyonel sistemlerin inşasına öncelik verilecek.

ÇHKO, 2018 yılında personel sayısını önemli ölçüde azaltarak komuta yapısını tekrar düzenlemişti. Bu değişiklik 2019 yılında savunma alanında yayımlanan "Beyaz Kitap"ta yayımlanırken personeli sayısı yaklaşık yüzde 25 azaltıldığı görülmüştü. Şu anda ÇHKO aktif personel sayısı 2 milyon olarak biliniyor.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI TEKNOLOJİSİNDE İHRACAT LİDERİ

Gelişmekte olan ülkelerin Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) konuşlandırmasındaki hızlı artışın, Çin'in büyük bir tedarikçi olarak ortaya çıkmasıyla aynı zamana denk geldiğine değinildiği daha önce Foreign Affairs dergisinde yayımlanan bir makalede belirtilmişti. Çin'in mevcut askeri teknolojisinde insansız platformlarda başarılı bir ilerleyiş kaydetmesi ve tedarikçi durumuna gelmesinin sürpriz olmayacağı makalede belirtilenler hususların başında geliyordu.

Dergi tarafından yürütülen araştırmada, 2011'den 2019'a kadar takip edilen 18 ülkeden 11'inin Çin'den SİHA satın aldığı kaydedilirken, aynı dönemde ABD'nin sadece Fransa'ya SİHA ihraç ettiği gözlemlenenler arasındaydı.