California salgının merkez üssü haline geldi

California salgının merkez üssü haline geldi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) zorlu bir mücadele içinde olan ABD'de kötü bir gelişme daha yaşandığını belirten gazeteci Ediz Tiyanşan, İngiltere'de mutasyona uğradığı belirtilen Covid-19'un ilk kez ABD'de de görüldüğünü açıkladı.

Virüsün mutasyona uğrayan versiyonuna ABD'nin Colorado eyaletinde rastlandığını bildiren Tiyanşan, "Hasta 20 yaşlarında bir erkek.  Virüsün saptandığı ilk kişi olarak belirlendi ancak söz konusu kişinin bir seyahat geçmişi bulunmuyor. Yetkililer hâlihazırda mutasyona uğrayan virüsün ABD'de yayılmaya devam ettiğini düşünüyor ayrıca virüsün ilk ortaya çıkan virüse göre çok daha ölümcül olmadığı ancak çok daha hızlı yayıldığını belirtiyor. Bu da tabii ki ABD için oldukça endişe verici bir durum. Ülke genelindeki vaka sayıları 19,4 milyona ulaşmış durumda. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 336 bine yaklaşıyor. Ülke genelinde aşı dağıtım çabaları çok daha büyük önem kazandı. Salı günü itibarıyla yeni başkan seçilen Joe Biden, Trump yönetimine çok sert eleştiriler yöneltti ve aşı faaliyetlerinin çok yavaş sürdüğünü iddia etti. Biden, 'Şu anki hızıyla devam ederse aylar değil, ABD halkına aşı ulaştırmak yıllar sürebilir.' ifadesini kullandı. Trump yönetiminin verdiği sözleri tutamadığını göremiyoruz. Daha önce 20 milyon Amerikalıyı aşılayacaklarını söylüyorlardı. Son rakamlara baktığımız zaman ülkede dağıtılan aşı sayısının 11,4 milyon dozdan ibaret olduğunu görüyoruz. Bunlar hem Pfizer hem de Moderna firmalarından alınan aşılar. 11,4 milyon doz dağıtılmış olsa da şu ana kadar aşı yapılanların sayısı 2,1 milyon olarak görülüyor. Dolayısıyla yıl sonuna kadar hedeflenen 20 milyonun çok altında olduğunu görebiliriz. Biden, kendisinin göreve gelmesinden sonra bu işi çok daha hızlandıracağını söyledi." dedi.

CALIFORNIA SALGININ MERKEZ ÜSSÜ HALİNE GELDİ

California'nın artık Covid-19'un merkez üssü haline geldiğini belirten gazeteci Ediz Tiyanşan, pazartesi günü 66 bin kişinin test sonucunun pozitif çıktığını ve bunun pandeminin başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısı olduğunu açıkladı.

California'daki sağlık yönetiminin pek çok kısıtlamanın gelecek yıl da devam edeceğini duyurduğunu aktaran Tiyanşan, "Yoğun bakım ünitelerinin boşalmasıyla belki bu tedbirlerin kaldırılabileceğini söylüyorlar. Şu anda yoğun bakım ünitelerindeki kapasite yüzde sıfır. Hiç boş yatak kalmamış durumda. Pek çok yerel yetkili sağlık sisteminin baskı altında olduğunu,  yeterli sağlık çalışanının olmadığını ve bazı acil vakaların ihtiyacı olan ekipmanlarda da stokların erimekte olduğunu belirtiyorlar. Önümüzdeki günler ve haftalarda burada ciddi bir sağlık krizi yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor. İngiltere'de rastlanan mutasyona uğramış koronavirüsüne burada da rastlanılması yetkilileri gerçekten korkutan bir durum. Durumun çok daha kötüleşeceği önümüzdeki günlerde bekleniyor." diye konuştu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/Z6Bi465lOgA