California eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bini geçti

California eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bini geçti

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Kongre binasına yapılan saldırının ardından tartışmaların devam ettiğini belirten gazeteci Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınması için Temsilciler Meclisi'nde 25. maddenin uygulanması çağrısında bulunulduğu bilgisini verdi.

Demokratlar tarafından söz konusu tasarının onaylandığını ifade eden Tiyanşan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 25. maddeyi uygulamayı reddettiğini bildirdi.

Ediz Tiyanşan 25. maddenin, devlet başkanının akıl sağlığını kaybetmesi, yaralanması ve hayatını kaybetmesi gibi ciddi durumlarda başkan yardımcısı ile kabinenin de oylamasıyla uygulanan bir hüküm olduğunu hatırlattı.

AZİL SÜRECİ ABD SENATOSUNDA

Mike Pence'in Kongre üyelerine çağrıda bulunarak istenilen kararın anayasa ile uyuşmadığını söylediğini aktaran Tiyanşan, "Trump için tüm tehlike ortadan kalkmış değil. Demokrat Parti için bir B planı bulunuyor. Azil süreci için Temsilciler Meclisi'nde basit bir çoğunluk gerekiyor. Asıl süreç Senato'da işleyecek. Senato'da 3'te 2'lik bir çoğunluk gerekiyor. Bunu dava gibi düşünün, sanık koltuğunda Başkan Trump'ın oturacağı, jüri üyelerinin Senatörlerin hüküm vereceği duruşmadan bahsediyoruz. 2019'un sonunda bir kere benzer bir olay Trump'ın başına gelmişti. Rusya soruşturması sonucu Trump bir kez azil sürecinden geçmiş ve aklanmıştı. Çünkü Senato'da 3'te 2'lik çoğunluk bulunamamıştı. Şimdi ise durum biraz daha farklı gibi görünüyor. Trump'a karşı duruş sergileyen Cumhuriyetçilerin sayısı giderek artıyor. Şimdiden 3 Cumhuriyetçi senatör azil süreci başlamadan azil sürecini destekleyici açıklamalarda bulundu. Senatodaki Cumhuriyetçilerin lideri olan Mitch McConnell, azil sürecini destekleyebileceği iddiası ortaya atıldı. Bu çok ciddi bir iddia. Bu zamana kadar Cumhuriyetçi Parti'nin geldiği noktayla ilgili pek çok varsayımı da doğrular nitelikte. Son yıllarda Trump, Cumhuriyetçi Parti'de kişilik kültü haline gelmişti. Şimdi Trump'ın dört yıl sonra yeniden Cumhuriyetçi Parti'den adaylığı kazanmasına büyük ihtimal veriliyor. Bu durum da bazı Cumhuriyetçilerin hoşuna gitmiyor. Pek çoğu Trump'ın kararına destek vermek zorunda kalmıştı. İlerleyen süreçte bir kere seçim kaybetmiş olan Trump'ın tekrar aday olması senaryosu bazı Cumhuriyetçilerin hoşuna gitmiyor. Azil süreci Trump'ı Cumhuriyetçi Parti'de istemeyen Cumhuriyetçiler için de fırsat gibi duruyor." diye konuştu.

Kongre baskınının ardından Trump'ın ABD Senatosundaki desteğini kaybetmiş olabileceğine dikkati çeken Ediz Tiyanşan, sürecin uzun soluklu olabileceğini belirtti.

İlk azil sürecinin yaklaşık 3 ay sürdüğünü hatırlatan Tiyanşan, "Şimdi tam yeni devlet başkanının koltuğuna oturmasına sekiz gün kala azil süreci yeni dönem başkanlığın ilk 1,2 ayına damgasını vurup, ABD'nin dikkatini dağıtabilir." dedi.

ABD'DE KORONAVİRÜS TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

ABD'deki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında da bilgi veren Ediz Tiyanşan, toplu aşılandırma girişimlerinin önem kazandığını dile getirdi.

Tiyanşan, ABD Sağlık Bakanlığının depolardaki aşıların çıkarılması ve aşılama sürecinin hızlandırılması gerektiği çağrısında bulunduğunu vurgulayarak, California'da hafta başında pek çok basketbol sahası ve stadyumun aşılanma merkezleri haline getirildiğini kaydetti.

"California eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bini geçti." diyen Ediz Tiyanşan, sözleirni şöyle tamamladı:

"Los Angeles'ta hafta başında yapılan açıklamada, onlarca yıldır ilke kez şehrin ciddi bir felaketten geçtiği belirtildi. Hastanelerde yer bulmak neredeyse imkânsız. Neredeyse iki ay içinde ölüm oranlarının yüzde bin arttığı söyleniyor. Tüm bunlar olurken 'Trump nerede?' diyecek olursanız. Trump, yaptığı konuşmanın tamamen yerinde olduğunu söyledi, olaylara ilişkin hiçbir sorumluluğu üstlenmediğini söyleyebiliriz. Trump, salı günü Texas'ı ziyaret etti. Orada 4 yıl önce seçim kampanyasının parçası olan sınır duvarından bahsetti."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/pi184CI22qI