Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”

Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”
Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”
Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”
Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”
Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”
Büyüleyici Gösteri: “The Phantom of the Opera”

"The Phantom of the Opera" (Operadaki Hayalet), İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber'in dünya çapında en popüler müzikal eserlerinden biri…

Sahnelendiği ilk günden itibaren önünde uzun kuyruklar oluşan, biletleri hızla tükenen, gerek performans gerek kostümler gerekse sahne dekoru ile kült haline gelen bir şaheser…  Tam 17 yıl önce Londra'da izleme şansı yakaladığım bu muhteşem müzikali, Broadway'de izlememek olmazdı. New York'ta Majestic Theatre önünde uzun bir kuyruk. Müzikalin başlamasına daha bir saat var ancak herkes heyecanla "The Phantom of the Opera"yı bekliyor. Haftanın altı günü sahnelenen müzikal her gün aynı ilgi ile (perşembe ve cumartesi günde iki kez)seyircisinin karşısına çıkıyor. Saat tam 20.00'ı gösterdiğinde oyun başladı, salon tıklım tıklım. Henüz ilk sahnedeki dekor devamına dair ipucu veriyor. 2,5 saat süren bu muhteşem müzikal performanslar ve dekoru ile kendini kanıtlıyor. Efektlerin gerçekçiliği ve sahnelerin hızlı değişimi kelimelerle ifade edilir gibi değil. Özellikle çok bilinen avize sahnesine bir kez de ben vurgu yapmak istiyorum çünkü kristal avizenin seyircinin üzerine düşüyormuş gibi yapıldığı sahnede prodüksiyonun başarısı inanılmaz. Her oyunda sahnelenen bu avizenin ağırlığının 1 ton olduğunu da hatırlatmak gerek. Avizenin seyircinin üzerine düşecek hissi yaratması sonucu tüm salonun aynı anda verdiği tepki dikkat çekici. "O sahne herkesi yerinde titretti" dersem durumu çok daha net açıklayabileceğimi düşünüyorum. Phantom'un Christine'i sandalla yer altında yaşadığı yere götürdüğü sahne en etkileyen bölümlerden. Sürekli geçişlerin yaşandığı bölümlerde Christine'ın yaşantısının değişimi merakla izleniyor.

BİR MÜZİKAL, BİR MELODRAM VE BİR BAŞYAPIT

Müzikalin konusu Fransız yazar Gaston Leroux'un 1909 yılında Fransızca olarak yazdığı bir romana dayanıyor.

"The Phantom of the Opera" 1986 yılında Londra West End'de ve 1988'de Broadway'de sahnelenmeye başladı.  ABD, Yeni Zelanda, Japonya, Meksika gibi dünya çapında 27 ülke ile 145 şehirde oynandı ve dünyada 15'ten fazla dile çevrildi. Efsanevi şarkılarıyla da akıllara kazınan "Phantom of the Opera" albümü ile İngiltere müzik tarihinde listelere bir numaradan giriş yapan tek müzikal olma özelliğini taşıyor. Albüm satışları dünya çapında 40 milyonu aşan müzikalin, içlerinde Tony ve Oliver Ödülleri de olmak üzere 50'den fazla tiyatro ve müzikal ödülü bulunuyor.

Olay, Paris Tiyatrosu'nda geçiyor. Paris Operası'nda hayalet olarak tanınan, yüzü ileri derecede deforme olmuş bir müzik dâhisinin, yetenekli ve güzel Soprano Christine'e olan saplantılı aşkını konu alan "The Phantom of the Opera" (Operadaki Hayalet); kıskançlık, çılgınlık ve ihtirasın kesiştiği bir hikâye. Çok yaygın olan yanlış bir bilgiyi de yeri gelmişken düzeltmek isterim zira sıklıkla "The Phantom of the Opera"nın bir opera eseri olduğu söylenir. Eser bir müzikal fakat hikâye bir opera binasında geçmekte. Bu küçük detay kimi zaman yanlış aksettiriliyor ve o nedenle eserin bir opera olduğu kanısı hayli yaygın.

Muhteşem görsel efektler, dev prodüksiyon ve efsanevi müzikler… Başyapıt bir kez daha izleyenlere unutulmaz saatler yaşattı ve dakikalarca ayakta alkışlandı.

Gelmiş geçmiş en başarılı ve uzun soluklu müzikal olarak nitelendirilen "The Phantom of the Opera", gişe hasılatıyla Titanic, E.T. ve Star Wars gibi filmleri geride bırakarak, dünyanın en çok gişe hasılatı yapan performansı olma unvanını elinde bulunduruyor.

Bu arada küçük bir hatırlatma, efsanevi müzikal "The Phantom of the Opera" Türkiye'de 2015 yılında ilk kez izleyicisiyle buluştu. Müzikal Türkiye'de de büyük ilgi görmüştü.

"PHANTOM OF THE OPERA" HAKKINDA…

- 1986 yılında Londra'da gerçekleşen ilk gösterimde Phantom rolünü Michael Crawford, Christine rolünü ise birçok kez Türkiye'de de konser vermiş olan ünlü sanatçı Sarah Brightman üstlendi.

- Ünlü müzikal aktörü Michael Crawford, Phantom rolü ile en iyi aktör dalında Olivier (1986) ve Tony (1988) ödüllerinin sahibi oldu.

- Müzikalin ilk yıllarında Christine rolünü oynayan Sarah Brightman, müzikalin bestecisi Andrew Lloyd Webber'ın o zamanlarki eşiydi. 1984'te evlenen çift 1990 yılında olaylı bir şekilde boşandı.

-"Phantom of the Opera" müzikali 2004 yılında beyazperdeye uyarlandı. Joel Schumacher'in yönettiği müzikal-film, Phantom rolünü üstlenen Gerard Butler'ı film dünyasına kazandırdı. Film 3 dalda Oscar'a, 3 dalda ise Altın Küre'ye aday gösterildi.

- Andrew Lloyd Webber'in bilindik müzikalleri arasında Cats, Evita, Jesus Christ Superstar gibi müzikal devleri de mevcut.

- Andrew Lloyd Webber'ın 50. doğum gününe özel olarak The Royal Albert Hall'da gerçekleşen gecede Antonio Banderas, Sarah Brightman ile birlikte müzikalden şarkılar seslendirdi.

- 2007 yılında Prenses Diana anısına düzenlenen konserde ise ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli, Phantom of the Opera'dan "The Music of the Night" şarkısını yorumladı.

  • 2011 yılında İngiltere Kraliyet ailesinin katılımıyla gerçekleşen "Royal Variety Performance" galasında müzikalin şarkıları ünlü pop şarkıcısı Nicole Scherzinger tarafından yorumlandı.

Haber: Tuğçe Akkaş