“Bütün dengeleri değiştirilebilecek bir iddia ortaya atıldı”

“Bütün dengeleri değiştirilebilecek bir iddia ortaya atıldı”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimde belli bir yumuşamanın olduğunun gözlendiğini belirten İsmet Özçelik, "Belli ki, Türkiye'nin Oruç Reis gemisini Antalya Limanı'na çekmesinden önce belli ülkelerle ve aracılarla görüş birliğine varılmış. En azından Yunanistan ile tekrar görüşmelerin başlaması için bir fırsat yaratılmış. Bu çerçevede NATO karargâhında Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında 'Ayrıştırma Usullerinin' ele alındığı NATO Karargâhı'nda yapılan teknik toplantının sona erdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, 'Bir sonraki toplantının 17 Eylül 2020 tarihinde icra edilmesi planlanmaktadır.' denildi. Akdeniz'deki gerilimi bir anlamda sakinleştiren bir toplantı daha var. 24-25 Eylül'de gerçekleştirilecek olan Avrupa Birliği (AB) toplantısı. Burada Fransa ile Yunanistan, Türkiye'ye yaptırım uygulatmak istiyor. Ancak Almanya, İspanya ve İtalya gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülke doğru bulmuyor ve bunun içinde girişimleri var." dedi.

Türkiye'nin, Sakız Adası'nın Lozan Barış Antlaşması'nı ihlal edilerek silahlandırıldığı gerekçesiyle yeni bir NAVTEX yayınladığını hatırlatan Özçelik, Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 'Sakız Adası'nın 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir.' denildi. Türkiye'nin adaların silahlandırılması konusunda verdiği bu NAVTEX, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin adaların silahlandırılması konusunu gündeme getireceğini gösteriyor. Bilindiği üzere Lozan Barış Antlaşması'na göre 23 adada asker ve silah yerleştiremeyecekti. Yunanistan bunları ihlal etti. Yunanistan Savunma Bakanlığının internet sitesinde bile bunları görmek mümkün. Türkiye bu hamlesiyle bir anlamda adalar kartını açmış oluyor." diye konuştu.

Gazeteci İsmet Özçelik, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz el-Serrac'ın istifa etmeye hazırlandığı iddiası koşunda ise şunları söyledi:

"Bütün dengeleri değiştirilebilecek bir iddia ortaya atıldı. Fayiz el-Serrac'ın istifa edeceği hatta yerine geçecek kişi olarak da bir süre önce görevden alınan sonra tekrar görevine döndürülen İçişleri Bakanı Fethi Başağa'nın ismi geçmeye başladı. İstifa iddiaları akşam saatlerine doğru yalanlandı böyle bir şeyin olmayacağı belirtildi. Ancak bölgede tansiyon yüksek oluğu için yani dengeler hızlı bir şekilde değiştiğinden özellikle bu tip ülkelerde bu tür gelişmeler biraz sanki normal gibi de görülebilir. Bu gelişme Türkiye için de çok önemli. Çünkü Türkiye, Libya ile yaptığı Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşmasını Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Serrac ile yapmıştı. Yani Türkiye'nin Serrac ile ilişkileri gayet sıcaktı. Bu iddiaların doğru mu yoksa yanlış mı olduğu önümüzdeki günlerde anlaşılacak."