Biden seçimde Trump'tan 6 milyon fazla oy aldı

Biden seçimde Trump'tan 6 milyon fazla oy aldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ediz Tiyanşan, geçen hafta itibarıyla ABD'de koronavirüse yakalananların sayısının 12 milyona ulaştığını belirterek, yalnızca son bir hafta içinde açıklanan vaka sayısının 1 milyon olduğunu söyledi.

Yetkililere göre virüsün yayılma oranında da ciddi bir artış gözlemlendiğine vurgu yapan Tiyanşan, günlük vaka sayılarının da yeni bir rekor kırarak ülke genelinde günde 200 bini aştığını dile getirdi.

ŞÜKRAN GÜNÜ'NDE SEYAHAT ETMEME VE EVDE KALMA ÇAĞRISI

"Koronavirüs ile mücadelede ortaya çıkan bu tabloya rağmen, ülke genelinde milyonlarca aile en önemli ulusal tatillerinden biri olan Şükran Günü'nü kutlamaya hazırlanıyor." diyen Ediz Tiyanşan, sözlerine şöyle devam etti:

"Aile ve dostların geniş gruplar halinde, bir araya gelerek kutladığı bu gelenek, bu yıl yetkililer tarafından ülkenin yüzleştiği en büyük tehditlerden biri olarak nitelendiriliyor. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkez'i en son yayınladığı bildiride vatandaşlara Şükran Günü'nde seyahat etmeme ve evde kalma çağrısında bulundu. Pek çok eyalet son bir ay içinde vatandaşlarına yeni kısıtlamalar getirdi fakat bu uygulamalar her eyalette farklılıklar gösterebiliyor. Salgın sürecini daha katı kurallarla idare etmiş, Demokrat parti liderli pek çok eyalet yeni sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra, işletmelerin kapasitesi ve çalışma saatlerine de yeni sınırlamalar getirdi. Öte yandan, kısıtlamaları daha geç devreye sokmuş olan ve tıpkı Başkan Donald Trump gibi ekonominin yavaşlamasından endişe duyan Cumhuriyetçi parti liderlerinin yönettiği eyaletlerdeyse, kısıtlamalar daha azdı; bazı eyaletler maske takma zorunluluğunu daha yeni devreye sokarken, bazıları ise işletmelerde içeride oturan insanların sayısına kısıtlama getirdi. Uzmanlar bu yıl Şükran Günü tatili için yapılacak yurt içi seyahatlerinde yüzde 50 oranında azalma olabileceğine dikkat çekiyor. Ancak bu sayının yine de salgını önlemede yeterli olmayacağından endişe ediliyor."

UMUTLAR KLİNİK DENEMELERDE BAŞARILI OLDUĞU AÇIKLANAN YENİ KORONAVİRÜS AŞISINDA

Gazeteci Ediz Tişanyan, umutların klinik denemelerde başarılı olduğu açıklanan yeni koronavirüs aşısında olduğunu hatırlatarak, 10 Aralık günü, ABD'nin İlaç ve Gıda Dairesi FDA'nın danışmanlarının Pfizer ve BioNTech firmalarının ortak geliştirdikleri aşının acil durumda kullanılmasını değerlendirmeye alacaklarını bildirdi.

Amerikan yönetiminin aşı programındaki danışmanı Dr. Moncef Slaoui tarafından yapılan açıklamaya göre, aşının onaylanması halinde, 24 saat içinde farklı eyaletlere ulaştırılmaya başlanacağını ve Amerikan halkının ilk aşıyı en erken 11 Aralık'ta olabileceğini kaydeden Tişanyan, "Söz konusu aşının 3 hafta arayla iki doz şeklinde yapılması öngörülüyor. Toplum bağışıklığına ulaşılması için nüfusun yüzde 70'inin bağışıklık kazanması gerekiyor, fakat Slaoui'ye göre bu hedefe ulaşmak mayıs ayından önce pek mümkün gözükmüyor. İşte bu nedenle, ocak ayında yapılacak olan Başkanlık devir teslim sürecinin de pürüzsüz olarak gerçekleşmesi büyük önem taşıyor. Ancak 3 Kasım'daki seçimde Başkan seçilen Joe Biden'ın ekibi, halen Başkan Trump'ın ekibi tarafından geçiş sürecine yönelik herhangi bir iş birliği yapılmamasından şikâyetçi. Seçimden bu yana neredeyse 3 hafta geçmiş olmasına rağmen, Başkan Donald Trump halen gazetecilerin sorularını yanıtlamak için herhangi bir basın toplantısı düzenlemedi. Bu süreçte, Trump'ın avukatları farklı eyaletlerde seçim sonuçlarına itiraz etmeye devam ediyor. Bu çabalar bu zamana kadar Georgia, Michigan ve Arizona eyaletlerinde başarısız olmuştu, ve en son Pennsylvania eyaletinde de, hakim tarafından "yeterli delil olmadığı" gerekçesiyle reddedildi." diye konuştu.

BIDEN 3 KASIM'DAKİ SEÇİMDE TRUMP'TAN 6 MİLYON FAZLA OY ALDI

"Pennsylvania, seçim mücadelesinin en çekişmeli yaşandığı ve iki aday için de en kritik olan noktalardan biri olarak görünüyordu." açıklamasını yapan Tişanyan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şimdi farklı eyalet mahkemelerinde Trump ve avukatlarının art arda yaşadığı bozgunların ardından, Başkan Trump'ın üzerinde yenilgiyi kabul etmesine yönelik baskılar da giderek artıyor. Trump'a kendi partisinden yapılan seçim sonuçlarını kabul etme çağrısına en son, Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey de katıldı. Son rakamlara göre, Biden 3 Kasım'daki seçimde Trump'tan 6 milyon daha fazla oy aldı. Başkan seçiminde belirleyici olan delege sayısında da Biden'ın 306-232 üstünlüğü bulunuyor. Biden ve ekibi 20 Ocak'ta göreve başlamak üzere çalışmalarını yürütüyor. Biden döneminde Beyaz Saray Genel Sekreteri olarak görev yapacak olan Ron Klain, salı günü itibarıyla Biden'ın seçtiği ilk kabine üyelerini açıklayacağını belirtti."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/HmnabcA5VLI