Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışları Diyetisyen İlayda Özkök Anlattı

Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışları Diyetisyen İlayda Özkök Anlattı

Diyetisyen İlayda Özkök, CRI Türk FM'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programında beslenmede doğru bilinen yanlışları anlattı.

Akşam öğünlerinin önemine değinen Diyetisyen İlayda Özkök,  "Çalışan bireyler, iş çıkışında meyveli yoğurt ile bir ara öğün yapılabilir. Eve gidildiğinde ise yağsız çok ağır olmayan bir yemek tüketilebilir. Akşam yemeğinden sonra bir şey tüketilmek isteniyorsa bu bir porsiyon meyve ve yanında yoğurt olabilir. " dedi.

Zayıflamak İsteyenlerin Korkulu Rüyası; Ekmek

Aktif olan bireylerin ekmek tüketiminden korkmaması gerektiğini belirten Özkök, "Esmer ekmek ve beyaz ekmek arasında kalori açısından bir fark yok. Ancak esmer ekmek daha sağlıklı. Bir öğünde normal bir insan 2 dilim ekmek tüketebilir. Ancak ekmek tüketiyorsanız makarna, patates gibi yiyecekler tüketilmemeli" ifadelerini kullandı.

Karbonhidratın Diyetteki Önemi

Diyetisyen İlayda Özkök, zayıflamak isteyen kişilerin karbonhidratı hayatından çıkarmasına da değinerek, ancak bazı kişilerin karbonhidrat tüketmediği halde kilo veremediğini bunun nedeninin de fazla enerji alıp bunu harcayamaması olduğunu söyledi.  Özkök, "Karbonhidratı hayatınızdan çıkarmış olabilirsiniz ama yerine ne eklediğiniz önemli. Spor yapanların yeterli enerjiyi sağlayabilmesi için karbonhidrat tüketmesi gerekir" dedi.

Marketlerde Satılan Yoğurtlar Sağlıksız Değil!

Aynı zamanda gıda mühendisi de olan Özkök, marketlerde satılan hazır yoğurtların sağlıksız olduğunu görüşüyle ilgili de açıklama yaparak, "Yoğurdun küflenmiyor olması onların sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor. Bunlar kontrollü şekilde üretiliyor. Evde yapılan yoğurtta onun içine ne kadar bakteri girdiğini bilmiyorsunuz. İçinde çok az bakteri olduğunu için küflenmiyor olabilir. Fabrikada üretilirken kontrollü şekilde logaritmik olarak üretiliyor. Aslında bu sağlıklı bir durum korkmamak gerekir. " şeklinde konuştu.

Meyveler Kilo Aldırır mı?

"Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa meyveler aslında önemli bir besin grubu… Günde 2-3 porsiyona kadar meyve yenilebilir ama gün içine yayarak tüketilmeli. Kuru yerine taze meyveler tüketilmeli ve sindirimi kolaylaştırmak için yanında süt ya da yoğurt eşlik etmeli"

Glutensiz Ürünlerin Diyet İle Bir İlgisi Yok!

Glutensiz ürünlerin çölyak hastalarına uygun olduğunu belirten Özkök, "Diyet yapan bireylerin glütensiz ürün tüketmesine de dikkat çeken Diyetisyen İlayda Özkök, "Bu konuda bir kafa karışıklığı var. Gluten aslında bir proteindir. Çölyak hastaları gluten tüketemezler. Dolayısıyla aslında glutensiz ürünler çölyak hastalarına hizmet eder. Ancak toplumda yanlış bir algı yaratıldığı için diyet yapan kişiler de gluteni diyet listelerine alıyor. Bu doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi. Zayıflama amaçlı glutensiz ürün tüketildiğinde karbonhidratı kısıtlamış oluyorsunuz, buna bağlı kilo kaybı görülebilir ama aynı zamanda posa, B vitamini, demir ve çinkoyu kısıtlamış oluyorsunuz." diyerek diyet yapanları glutensiz ürün tüketmesinin sağlıklı olmadığını ifade etti.

Haber: Tülin Tonkuş