Beijing ve Abu Dabi arasındaki ilişkiler giderek artıyor

Beijing ve Abu Dabi arasındaki ilişkiler giderek artıyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılında ekonomik dönüşüm ve diplomatik ilişkiler birbirini beslemeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) aksine Orta Doğu'ya ilişkin öngörülebilir ve ülkelerin egemenlik haklarına saygı gösteren Çin yönetiminin bölgedeki en büyük ortaklarının arasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yer alıyor.

35 sene önce kurulan diplomatik ilişkiler 2012 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde gelişirken 2018'de Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BAE'yi ziyareti sonrası Beijing ve Abu Dabi "kapsamlı stratejik ortak" haline geldi.

Xi Jinping'in 2018'de yeniden Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinin ardından ilk ziyaretini BAE'ye yapması da tarafların birbirine verdiği önemi göstermesi bakımından mühimdir. Nitekim 20 Temmuz'da Xi'nin jestini karşılıksız bırakmayan Abu Dabi Veliahtı Muhammed bin Zayid 500 iş insanı ile Beijing'e çıkarma yapmış ve üç gün süren ziyarette 16 mutabakat metni imzalanmıştı.

Gelinen nokta itibarıyla iki ülke arasındaki ticaret hacmi 53 milyar dolara yaklaşırken bu oran Çin'in bütün Arap ülkeleri ile yaptığı ticaretin yüzde 25-30'unu teşkil etmektedir.

ÇİN'DE EN FAZLA YATIRIMA SAHİP ARAP ÜLKESİ

Taraflar yaptıkları açıklamalarda 2020'de ticaret hacmi hedefinin 70 milyar dolar olduğunu duyururken Birleşik Arap Emirlikleri 2,1 milyar dolarla Çin'de en fazla yatırıma sahip Arap ülkesi konumunu terk etmemekte kararlı. Çin'in BAE'deki yatırımları da 2017 yılında 9,1 milyar dolara ulaşırken bu oranın 2019'un ilk çeyreğinde yüzde 16,2'li artış gösterdiği biliniyor.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde, Körfez'deki en büyük konteyner limanlarından olan Cebel Ali Limanı Abu Dabi'de bulunması BAE'nin stratejik önemi artırırken Çin'in Yiwu firması bölgede 5,57 milyon metrekarelik bir depolama ve nakliye istasyonu kuracağını duyurmuştu.

Çin ve BAE ortaklığı, yüksek profilli diplomatlar ve karar alıcılar tarafından desteklenmekte ve bir model olarak sunulmaktadır. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin BAE'nin Kuşak ve Yol'un "parlayan incisi" olabileceği ifadesi Beijing'in bakış açısını anlatması bakımından önemlidir.

TİCARİ İLİŞKİLER KÜLTÜREL YAKINLAŞMAYI GETİRDİ

Beijing ve Abu Dabi arasındaki istikrarlı ilişkileri ticaret boyutunun yanı sıra kültürel boyutta olumlu gelişmelere sahne olmakta. Çoğunluğu Abu Dabi olmak üzere yaklaşık 200 bin Çinli BAE'de yaşarken 2017 senesinde okul müfredatlarına Çince ders olarak eklendi. Çin'in Konfüçyus Enstitüleri de 200 okulda dil öğrenimine katkıda bulunuyor ve gelecek yıl 150 Çince öğretmenin de BAE'de istihdam edileceği duyuruldu.

Her hafta karşılıklı olarak 150 uçuşun gerçekleştirildiği iki ülke birbirine 30 güne kadar vize muafiyeti tanırken 2018'de 1,1 milyondan fazla Çinli turist BAE'yi ziyaret etti.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri geleneksel olarak ABD müttefiki olma özelliğini sürdürse de uluslararası platformlarda "Tek Çin" politikasına destek vermesiyle dikkat çekiyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin de dâhil olduğu ve çoğunluğu Müslüman olan çok sayıda ülkede Çin'in terörle mücadele programına destek verdiğini Birleşmiş Milletler nezdinde ifade etmişti.

Kaynak: CRI TÜRK Dış Haberler Servisi