Behçet Üstün, Süper Lig'in ilk haftasını değerlendirdi

Behçet Üstün, Süper Lig'in ilk haftasını değerlendirdi

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Adı süper olan kendisi pek de süper olmayan ligin yeni sezonunun başladığını belirten Behçet Üstün, "Bu haftanın enteresan yanı hiçbir maçın berabere bitmemesi oldu. Son maça kadar 'pek sürpriz yok' diyecektik ki, ligin yeni takımlarından Hatayspor, son şampiyon Başakşehir'i net bir skorla geçmeyi başardı. Ligin ilk haftasının tartışmalı pozisyonları var, hiç tartışılmaması gerekilirken tartışılan pozisyonları var. Maç sonu açıklamaları var. Bunlar sezonun nasıl cereyan edeceğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Zaten çok tartışmalı, kavgalı dövüşlü olacağını bekliyorduk ve daha ilk haftadan bunların sinyallerini görmeye başladık." Dedi.

Ekranlardaki spor yorumcularının tavırlarına da değinen Üstün, "Önceki yıllarda da bunlara şahit olmuştuk. 'İçime sinmeyen ofsayt, şeklen ofsayt ama ben olsaydım vermezdim' diyen hakem eksilerini gördük biz. Bu haftada 'Kurala göre penaltı ama niye veriyorsun?' gibi birtakım açıklamalar var. Bunlar hakikaten çok enteresan ve ortamı gereksiz geren açıklamalar. 'Kural böyle ama ben vermezdim' demek 'Anayasayı bir kez delmekle bir şey olmaz' demekle eş değer bir durum. Bunu bir spor yorumcusunun söylemesi yorumladığı sporu da aşağılamak aslında bir yerde yani kural tanımazlığa iten bir tavır. Bu anlamda pek de iyi başlamıyoruz yeni sezona." diye konuştu.

Galatasaray'da bir futbolcu ile ilgili menajerlere yapılan ödemelerle ilgili yazışmaların medyaya sızması konusundan da söz eden Üstün, "Bu konu üzerinde ciddi problemlerin yaşandığı tartışmalar oldu. Galatasaray Kulübü de 'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndan bahseden bir deklarasyon yayınladı. Fakat bu deklarasyonu yayınlarken birkaç hafta önce Mert Hakan Yandaş'ın bir Galatasaray yöneticisiyle yaptığı yazışmaları, Galatasaray as başkanı 'Elimde çok daha konuşmalar var. Başka oyuncularla ilgili konuşmalar var. Gerekirse onları da anlatırız' yolunda demeçler verdi. Siz bir tavrı size yapıldığında suç, kabahat olarak görüp kendiniz yaptığınızda bunu doğal olduğunu ya da hakkınız olduğunu düşündüğünüz müddetçe ki, bu sadece Galatasaray için değil bütün kulüpler için geçerli, bunu yaptığımız müddetçe herhangi bir konuda yol alabilmemiz çok da mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.