“Bazen ölümcüldür bazen ise hiç belirti göstermez”

“Bazen ölümcüldür bazen ise hiç belirti göstermez”

Memorial Şişli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümünden Prof. Dr. Kenan Keskin, Çin'de hızla yayılmaya devam eden ve ölümlere neden olan Koronavirüs ile ilgili CRI Türk Türkiye'ye açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs'ün kaynağı hakkında net bir bilgi olmadığını belirten Prof. Dr. Keskin, "Bir ara yarasalardan ya da yılanlardan insanlara bulaştığı iddia edildi. Bu doğru olabilir ama daha çok yarasalar suçlanıyor. Farklı hayvan türlerine adapte olmuş grip virüsleri olduğu gibi Koronavirüsler'de de farklı hayvan türlerine adapte olmuş pek çok tür var. Bu farklı türlerin hayvanlar arasında birtakım genetik materyal alışverişi sonucu başka bir tür virüs meydana geliyor ve insana bulaşma ihtimali de olabiliyor. Dolayısıyla ortaya çıkan bu karma virüse karşı bağışıklık olmuyor. Yeni bir virüs ve antikor yok. Yani kimse buna karşı bağışık değil." diye konuştu.

"KORONAVİRÜS HERKES İÇİN ÖLÜMCÜL DEĞİLDİR"

Çin'de virüsün bulaşması sonucu ölü sayısının artmasına dikkat çeken Prof. Dr. Keskin, "Bu virüs ölümlere neden oluyor ancak kayda geçen tanı konmuş vakalar içinde ölüm oranı yüzde 2-3 arasında gibi görünüyor. Virüsün, bulaşan herkesi öldürücü bir etkisi yok. Bazen Koronavirüs bulaşan kişide hastalık oluşmayabilir, belirti de göstermeyebilir. Bu, kişinin bağışıklık durumu ile ilgili. 'Herkesi öldürür' diye bir şey yok. Hatta hiç hastaneye gitme gereği duymayan, kendisine virüs bulaştığından haberi bile olmayan insanlar var. '5000 küsur vaka var' deniyor ama hafif seyreden vakaları da göz önüne aldığımızda bu sayının çok daha yüksek olduğunu öngörmemiz mümkün." açıklamasında bulundu.

"HASTALIK AĞIR SEYREDERSE ZATÜRRE ORTAYA ÇIKABİLİR!"

Koronavirüs'ün bulaştığı kişilerde belirtilerin grip belirtileriyle hemen hemen aynı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kenan Keskin, belirtilerin; ateş, baş ağrısı, solunum güçlüğü, vücut ağrıları, burun akıntısı, nezle ve bazen de karın ağrısı şeklinde görülebileceğini, fakat hastalığın ağır seyretmesi durumunda zatürrenin ortaya çıkabildiğini söyledi.

ÇİN'DE BAŞLAYAN AŞI ÇALIŞMALARI NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Çin'de Koronavirüs'e karşı başlayan aşı çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Kenan Keskin, aşı çalışmalarının 1 yıl sürebileceğini, aşılanmaya gerek duyulduğunda da uygulanabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

"Üzerinde çalışılan aşı, 1 yıldan önce kullanılabilir hale gelmez. Elimizdeki teknolojinin ve bilimin sunduğu imkânlar en hızlı biçimde kullanılıyor. Bugün geldiğimiz noktada tıbben çok daha iyiyiz. Bundan daha iyisi için de çalışmalar devam ediyor."

 "VİRÜSLER BİR SÜRE SONRA SÖNER"

Virüslerin önce yıkıcı olabildiğini ancak daha sonra daha hafif etkiler bıraktığını söyleyen Prof. Dr. Kenan Keskin, "Salgı yapan virüsler bir süre sonra söner, sokak virüsü haline dönüşür. Kurtlar şehre inince önce saldırgan olur, bir süre sonra şehirdeki sokak hayvanlarına benzerler, saldırgan durumları geçer. Virüsler de bu şekilde. Toplum içinde dolandıktan sonra evrim geçirmesiyle birlikte daha az zararlı forma dönebilirler. Ya da bu salgın giderek daha da alevlenir gider." ifadelerini kullandı.

Haber: Tülin Tonkuş