“Batı Nil hastalığı hakkında toplumsal farkındalık oluşturulmalı”

“Batı Nil hastalığı hakkında toplumsal farkındalık oluşturulmalı”

Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Alyeşil, CRI Türk Türkiye'de Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk oldu.

Dr. Hasan Alyeşil, sivrisinek kaynaklı "Batı Nil Virüsü" tehdidi ve son dönemde sivrisinek kaynaklı yaşanan hastalıklar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu dönemde sivrisineklerin varlığının normal olmadığını dile getiren Alyeşil, sivrisineklerin eylül ayının sonundan sonra ortalıktan kaybolması gerektiği bilgisini verdi.

Sivrisineklerin kaybolması için hava sıcaklıkların 10 derecenin altına düşmesi gerektiğini belirten Hasan Alyeşil, bu koşulların gerçekleşmemesi durumunda, sivrisineklerin bir bölümünün yaşamını sürdürebileceğini ve birtakım hastalıklara neden olabileceğini söyledi.

"Batı Nil Virüsü, ilginç ve farklı. Bu virüsün bulaşmasına neden olan sineklerin özellikleri de önemli. Batı Nil Virüsü 1937 yılında Uganda da tespit edilmiş bir virüs." bilgilerini paylaşan Dr. Hasan Alyeşil, o yıllarda bölgesel bir tehlike olan bu virüsün, virüsü taşıyan sivrisineklerin ısırdıkları virüse dirençli kuşların göçleri sonucu dünya için bir tehlike haline geldiğini aktardı.

"HASTALIĞIN ÖNLENEBİLMESİ İÇİN EN GÜVENLİ YOL, AŞI GELİŞTİRMEKTİR"

"Batı Nil Virüsü"nü ortadan kaldırmak için neler yapılması gerektiğini anlatan Dr. Hasan Alyeşil, şunları kaydetti:

"Burada öncelikle yapılması gerek şey; taşıyıcı sineklerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır ancak bu çok kolay bir şey değildir. Ayrıca böyle bir müdahale, dünyadaki ekosistemi farklılaştırabilir ve zarar verebilir. Bir diğer yol ise, aşı geliştirmektir ki en güvenli yol budur. Aşı konusunda yıllardır çok uzun çalışmalar yapılmış olsa da hâlâ insan üzerinde denenen ve uygulanan bir aşı bulunmamaktadır. Ancak atlar üzerinde yapılan bir aşı çalışması mevcut ve bu çalışmanın başarılı sonuçlar doğurduğu kaydedildi."

"BATI NİL HASTALIĞI HAKKINDA TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURULMALI"

"Batı Nil hastalığı" gibi hastalıklarda, toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini savunan Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Alyeşil, hekimlerin bu tip viral hastalıkları doğru şekilde değerlendirmesinin zor olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplum olarak bu farkındalık içinde değilseniz, doktor olarak da bu farkındalık içinde olmayabiliyorsunuz. Türkiye'de Batı Nil hastalığı ile ilgili konu, son yıllarda popülarite kazandı. Hekimler olarak biz de buna göre teşhis ve değerlendirmeler yapmaya başladık.

İklimde oluşan değişiklikler, göç yollarındaki virüsü taşıyan kuşların durumu, sineklerin iklim değişikliklerine bağlı daha dirençli ve aktif halde olmaları hastalığın yayılma riskini artırıyor. Türkiye'de şu anki durumu ciddi bir panik oluşturacak derecede görmüyorum ancak bu hastalık, önemli ve ciddi bir problem teşkil ediyor. Bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bunun ile birlikte de sağlık kuruluşlarında bu farkındalığın oluşturulması ve Batı Nil hastalığına yakalandığı düşünülen kişilerin tespit edilerek, tedavi edilmesi ve risk unsuru olmaktan çıkarılması gerekiyor."