Batı basını için Çin düşmanlığını kışkırtmak için en kolay yol yalan haber

Batı basını için Çin düşmanlığını kışkırtmak için en kolay yol yalan haber

Güç karşısında el pençe divan duran gazeteler işareti aldıklarında bir ülke için hakaret etmekten bile çekinmiyorlar. Son günlerde yazılı, görsel ve sanal basın ile sosyal medyada Çin hakkında öyle ifadelere rastlıyoruz ki, bazılarını aktarmaya terbiyemiz müsaade etmez.

"Dünyayı yaktın, tazminat öde", "Çin akıllanmıyor" kullanılan başlıklardan ikisi. Neymiş bazı kentlerde kurbağa ve kaplumbağa satışı devam ediyormuş. Yarasa yalanı tutmadı bunu deneyelim türünden bir haber. Bilim insanları Covid-19'un hayvandan insana geçmediğini açıklıyor, ancak bilimi dinleyen kim?

Çin'i suçlamak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) seçimler için özellikle Cumhuriyetçilerin bir stratejisi, amaç dikkatleri başka yöne çevirmek. Oysa olası bir çatışmada iki tarafın da kaybı azımsanmayacak ölçüde olur.

HEDEF ÇİN'İN İMAJINI ZEDELEMEK

Ancak Reuters haber ajansının bir haberi sanırım şu anda Çin'e karşı yürütülen kampanyanın amacına işaret ediyordu:

"Reuters haber ajansının dünyaya duyurduğu rapor olay yarattı, Çin'in imajı Tiananmen Meydanı'nda 1989'da yaşananlardan bu yana dünya çapında ilk kez yerle bir oldu. ABD ile savaş dâhil en kötü senaryoların konuşulduğu Pekin'de, gizlice üretilen silah için geri sayım başladı. Dünya 212 ülke ve bölgeye yayılan koronavirüs salgınıyla tarihi günlerden geçerken, dünya devlerinin kozlarını paylaşmasını ise gözünü kırpmadan izliyor.

Çin'de hazırlanan bir hizmet içi rapor, koronavirüsün dünyaya yayılmasıyla küresel anlamda Çin'e karşı olumsuz düşüncelerin en yüksek seviyeye çıktığını, Pekin'in ABD ile ilişkilerde ciddi bir cepheleşme yaşayacağı korkusu taşıdığını ortaya koydu. Reuters'e konuşan bir yetkiliye göre, geçen ay Pekin yönetimine iletildiği belirtilen bu iç yazışmada, 1989 Tiananmen Meydanı olaylarından bu yana dünyada Çin karşıtı görüşlerin zirveye tırmandığı belirtildi."

Böyle bir rapor var mı bilmiyoruz, fakat yaşananların hedefinin Çin'in imajını zedelemek olduğu çok açık. Tiananmen olayları, SSCB'nin yıkılmasıyla başlayan süreci sürdürme projesiydi. Çin yönetimi öğrencileri iki ay boyunca dinledi, hatta battaniye ve yiyecek verdi. Şiddet başlayınca işin rengi değişti. Burada Batı'nın rolü gözardı edilmemeli, gösterilerde başı çekenlerin ilk adresleri Batılı ülkelerin büyükelçilikleri oldu. Kendilerine gerektiğinde büyükelçiliğine gidebilecekleri 7 ülke ismi verildiğini bizzat o zaman meydanda olan daha sonra başka bir ülkenin vatandaşlığına geçen birinden dinlemiştim.

"İRADE OLURSA YOL BULUNUR"

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2015 yılındaki ABD ziyaretinde Çin ile ABD arasındaki dostluğun 230 yıl önceye dayandığını söylemişti. Çin İmparatoriçesi adlı Amerikan ticaret gemisi 22 Şubat 1784 günü 260 tonluk yükle Çin'in Guangzhou şehrine doğru yola çıktı. Dönüşte de ipek ve porselen başta olmak üzere Çin ürünleri getirdiği. 1863'te Pasifik demir yolunun inşasında Çinli işçiler çalıştı.

Çin lideri, aynı ziyarette ABD Başkanı Barack Obama ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında iki ülke arasında "büyük ülkeler arası yeni ilişki modeli" kurulmasını önerdi. Cumhurbaşkanı Xi'nin burada kullandığı bir ifade çok önemliydi: "İrade olursa yol bulunur."

Şu anda Amerikan yönetiminin en büyük ihtiyacı irade olsa gerek.

Kamil Erdoğdu