Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi İbrahimoğlu ne mesajlar verdi?

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi İbrahimoğlu ne mesajlar verdi?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaları değerlendirdi.

Dünyada en çok tartışılan konularından birinin Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilim olduğunu belirten İsmet Özçelik, "Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısıyla başlayan gerilim Ermenistan açısından ters tepti. Ermenistan 27 yıldır işgal ettiği topraklardan bir kısmını kaybetti. 7 köy ve kritik tepeler Azerbaycan'ın eline geçti. 27 yıl sonra ortaya çıkan bu durum elbette kritik önemde. Önümüzdeki günlerde daha yeni gelişimlerinde olabileceği konuşuluyor. Azerbaycan bu durumu daha da ileriye götürüp işgal altındaki topraklarını kurtarıncaya kadar mücadeleyi sürdürme konusunda bir irade ortaya koydu." dedi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu durumdan faydalanmak isteyenlerin olduğuna dikkat çeken Özçelik, "Bölge ülkelerini birbirine düşürecek taktikler izlenmeye başlandı. Yani Rusya ve İran'ın Ermenistan'a destek verdiği konuşuluyor. Türkiye ile Rusya ve İran'ın aralarının açılması için bir çaba var. Ancak bu konuda Rusya ve İran çok hassas. İran'dan bu konuda kritik açıklamalar geldi. İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii 'İran'ın, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün tanınması ve buna uyulması konusundaki tutumu oldukça açıktır. İran, uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesindeki bu meşru hakkı defalarca vurgulamıştır. Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarının işgalinden kaynaklanan sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır.' dedi. Bu arada Astana sürecine benzeyen bir çözüm sundu ve 'İran, Türkiye ile Rusya, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi için BM kararlarının uygulanması yönünde iki komşu ülkeye yardım edebilir' ifadelerini kullandı. İran'ın Doğu Azerbaycan eyaleti Vali Yardımcısı Aliyar Rastgo da, Ermenistan'ın Rusya'dan aldığı kamyonların transit geçişinin 'yanlış anlaşılmalara' yol açmaması nedeniyle durdurulduğunu söyledi." diye konuştu.

Gazeteci İsmet Özçelik Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu ile yapmış olduğu görüşme için ise şunları söyledi:

"Azerbaycan Büyükelçisi Hazar Zarif İbrahimoğlu ile görüştüm. Rusya ile İran iddialarını sordum. Verdiği yanıt çok netti. 'Azerbaycan'ı Rusya ve İran'la karşı karşıya getirmek isteyenler var. Azerbaycan'ı büyük güçlerle karşı karşıya koymak istiyorlar. Başka güçlerin de böyle stratejisi olabilir ama Azerbaycan farklı bir devlet. Azerbaycan bir cumhuriyettir. Azerbaycan'ın diplomasisi var. Bu gibi oyunları, provokasyonları kim yapmak istiyorsa biz buna izin vermeyeceğiz. Rusya ve İran'la Azerbaycan'ın hiçbir sıkıntısı yoktur. İran'la da Rusya ile de hem güzel komşuluk hem güzel dostluk ilişkilerimiz var. Bizim sıkıntımız Ermenistan'ladır. Topraklarımızı işgal edenlerledir.'

İbrahimoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümü için Türkiye ile Rusya'nın birlikte çalışmasına ilişkin sorumuza da 'Ümit ediyoruz iyi olur. Burada birkaç faktör var. Türkiye bölgesel bir güç. İkincisi, Türkiye bu bölgenin aktörü. Her zaman da olmuş. Azerbaycan topraklarının işgaliyle ilgilenen Minsk'in 11 üyesi var. Orada Türkiye de üye. Türkiye'nin de görevi var orada. Evet, iki Minsk grubu üyesi Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse, biz düşünüyoruz ki çok pozitif de olur ve inşallah da olur. Önemli olan Azerbaycan'ın işgal olan topraklarının işgalden azad edilmesidir.' diye cevap verdi."