Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilim nasıl ortaya çıktı?

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilim nasıl ortaya çıktı?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaları değerlendirdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında tansiyonun yükseldiğini hatırlatan İsmet Özçelik, "Ermeniler, Azerbaycanlıların sivil yerleşim yerlerine ateş açtı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada sabah saat 6'da Ermeni birlikleri geniş bir cephede saldırıya geçti. Çok sayıda askerin şehit olduğun ve sivillerin öldüğü belirtildi. Bunun üzerine Azerbaycan Ermenistan'a çok sert bir şekilde karşılık verdi.  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev saldırıya misliyle karşılık verildiğini söyledi. Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, 'Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusunun savunma hattı kırıldı ve çatışma bölgesindeki 7 köy kontrol altına alındı.' dedi. Bu arada Azerbaycan Güvenlik Kurulu toplanarak 'savaşa devam' kararı aldı. Ermenistan'da da gelişmeler oldu. Başbakan Nikol Paşinyan güvenlik konseyini topladı, sıkıyönetim ve kısmı seferberlik seçenekleri üzerinde duracaklarını ve ciddi şekilde savaşa hazırlandıklarını ima etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Azerbaycan'ın arkasında olduklarını bütün dünyaya ilan etti ve diğer ülkelerin de Azerbaycan'a destek olmaları çağrısında bulundu. Bu arada diplomatik temaslarda bütün hatlarıyla devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile telefonda görüştü. Akar görüşmede, Türkiye'nin her zaman Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği (AB) de Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmaların acilen durdurulması için çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki bakan da çatışmaların bitirilmesini istedi. Çok sayıda ülkede devreye girdi ve ilişkilerin normalleştirilmesi çağrısında bulundu." diye konuştu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin nasıl ortaya çıktığı konusuna da değinen Özçelik, "14 Eylül tarihinde Ermenistan-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) stratejik diyaloğun ikinci oturumu gerçekleştirildi. Yaşanan olayın bu oturumun hemen arkasından gerçekleşmesi bir sürü soruyu da beraberinde getirdi. Türkiye'nin etrafında baktığımızda bu saldırının sadece Azerbaycan'a olduğunu söylemek zor. Aynı zamanda Türkiye yönelik bir saldırı olduğu çok açık. Etrafımıza baktığımızda Irak'tan Amerikan destekli Türkiye'ye saldırılar var. Suriye'de Fırat'ın doğusunda yine Amerika Birleşik Devletleri (ABD) destekli Türkiye'ye yönelik birtakım operasyonlar söz konusu. İdlib'de ABD'nin kışkırttığı gruplar Türkiye-Suriye ve Türkiye-Rusya ilişkilerini hedef alıyor. Doğu Akdeniz'de baktığımız zamanda yine ABD'nin kışkırtmalarına şahit oluyoruz. Şimdide Azerbaycan-Ermenistan çatışması var ve bu çatışmanın arkasında da ABD'nin kışkırtması olduğu görülüyor. Bütün bunlara baktığımızda Türkiye'nin dört bir taratan sıkıştırılması gibi bir durum ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.