“Aynı hataların tekrarlanmaması için tarihten ders çıkarmak önemli”

“Aynı hataların tekrarlanmaması için tarihten ders çıkarmak önemli”

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Bir süredir 20. yüzyılda dünya tarihini şekillendiren olayların yıl dönümlerinin kutlandığını hatırlatan Altay Atlı, "Türkiye açısından baktığımız zaman Kurtuluş Savaşı'nın 100. yılı ve ardından da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı kutlanacak. Dünya açısından baktığımızda 1. Dünya Savaşı'nın bitişinin 100. yılı yapılan etkinliklerle anıldı. Şimdi de 2. Dünya Savaşı'nın bitişinin 75.yılı anılıyor. 2 Eylül 1945 tarihinde de Japonya'nın teslimiyet belgesi, Japon İmparatorluğu'nun teslimiyetine yetki veren 2. Dünya Savaşını bitiren yazılı anlaşma imzalandı ve 20 yüzyılın dünyasını şekillendiren büyük savaş resmen sona ermiş oldu." dedi.

Dünyayı şekillendiren olayların yıl dönümlerinin önemine farklı bir açıdan bakan Atlı, "Özellikle 50, 75 100 gibi yıl dönümleri geriye dönüp biraz daha objektif baktığımızda olayları tahlil etmemize vesile oluyor. Aynı hataların tekrarlanmaması için tarihten ders çıkarmak şüphesiz çok önemli." diye konuştu.

"1. Dünya Savaşı bütün savaşları bitirecek son savaş diye düşünülürken 2. Dünya Savaşı yaşandı. Benzer ekonomik krizlerin tekrar tekrar yaşandığını görüyoruz." açıklamasını yapan Altay Atlı, şunları kaydetti:

"2. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın teslimiyetine de bu açıdan bakmak istiyorum. Bu açıdan baktığımızda dünya tarihinde son derece batı merkezli bir bakış açısı olduğunu görüyoruz. 2. Dünya Savaşı'nın başlangıcı olarak nereyi söylüyoruz. 1 Eylül 1939 Alman ordularının Polonya'ya girdiği tarih. Hâlbuki savaş Asya'da 1937'de Japonya'nın Çin'i işgali ile başlamıştı. Bitiş tarihi olarak da Mayıs 1945 tarihi belirtilir oysa yaz aylarında da devam etti ve iki atom bombası atıldı. Eylül ayına geldiğimizde aslında savaş bitti. Bitiş tarihini de oraya taşımamız lazım. 2. Dünya Savaşı'nda Çin'in ismi çok fazla geçmez. Oysa o dönem hem Çin'in kendi içerisinde Komünistlerle milliyetçiler arasında yaşanan bir iç savaş vardı. Japonya'ya karşı verilen de büyük bir mücadele vardı. Burada çok büyük bir hikâye var ama çok da karşımıza çıkmaz." ifadelerini kullandı.