“Avrupa'nın çıkarı Avrasya ile birleşmekten geçiyor”

“Avrupa'nın çıkarı Avrasya ile birleşmekten geçiyor”

Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

İsmet Özçelik, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkilerindeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Özçelik, AB'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, İngiltere'nin AB'den ayrılma konusunda (Brexit) karar vermesinin AB'deki dengeleri büyük ölçüde değiştirdiğine dikkat çekti.

Brexit'in Türkiye ile ilişkiler noktasında da bazı gelişmelere yol açtığını bildiren İsmet Özçelik, Türkiye'nin AB için çok daha önemli bir ülke haline geldiğinin altını çizdi.

"ALMANYA VE ABD ARASINDA FİKİR AYRILIKLARI OLUŞUNCA TÜRKİYE'YE YAKLAŞMA DURUMU ORTAYA ÇIKIYOR"

İngiltere'nin AB'den ayrılması ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile birlikte hareket etmesinin Avrupa'yı Asya'ya yönelttiğine işaret eden Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki süreçte AB, Rusya ve Çin'in ilişkilerinin çok daha hızlı gelişeceğini düşünüyorum. Bu durumla ilgili Almanya'da bir 'tehdit' araştırması yapılmış. Almanya için, 'Çin mi, Rusya mı, ABD mi, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) mi tehdittir?' soruları sorulmuş. İlk sırada ise Trump yer almış. Son dönemlerde Almanya'nın Batı ile ittifak içerisindeymiş gibi görünen söylemleri olsa da uygulamada bunun tam tersi gerçekleşiyor. Örneğin Almanya, İran'a ambargo konusunda başından itibaren hep soğuk davrandı. Diğer yandan Amerika Kuzey Akım 2 projesinin yapılmasına karşı çıkıyor ancak Almanya, Kuzey Akım 3 projesini planlamaya başladı. Bu projenin başında ise, özellikle görevde bulunduğu dönemde Çin ile çok yakın ilişkiler kuran ve çok sayıda Çin ziyareti yapan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder bulunuyor. Almanya, Irak ve Suriye'deki gelişmelerde de Amerika'dan farklı bir çizgi izliyor. Son olarak Almanya, Trump'ın açıkladığı ve 'Yüzyılın Anlaşması' olarak lanse ettiği projede de farklı bir tavır takındı ve muhalefet etti. Almanya ve ABD arasında fikir ayrılıkları oluşunca, ister istemez Türkiye'ye yaklaşma durumu ortaya çıkıyor.

"MERKEL TÜRKİYE'YE SON DERECE SICAK MESAJLAR VERDİ"

Avrupa'daki durgunluğun başta Almanya olmak üzere diğer ülkeleri de ciddi bir şekilde endişelendirdiğini anlatan Özçelik, "Angela Merkel, geçen günlerde Türkiye'de idi ve Türk-Alman Üniversitesinin açılışı gerçekleştirildi. Merkel, Türkiye'ye son derece sıcak mesajlar verdi." diye konuştu.

"İHRACAT, ALMANYA EKONOMİSİNİN DİNAMOSU NİTELİĞİNDE"

ABD'de ihracatın Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'daki (GSYİH) payının yaklaşık yüzde 8 civarında olduğunu dile getiren İsmet Özçelik, Almanya'da ise bu oranın yüzde 38 olduğu bilgisini vererek, "İhracat, Almanya için ekonominin dinamosu niteliği taşıyor. Almanya'nın kesin olmamakla birlikte Türkiye'ye yaklaşık 25 milyar dolarlık ihracatı bulunuyor. Bu rakam, Almanya'nın toplam ihracatı içerisinde çok büyük bir rakama denk gelmiyor ancak Türkiye'deki pazarı kaybetmemek adına büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

"ALMANYA, ASYA'YA YAKLAŞIYOR"

Almanya'nın Libya konusunda da ABD'den farklı davrandığını hatırlatan Özçelik, "Bütün bunlar Almanya'yı Batı ittifakından, özellikle de Amerika'dan koparıyor, yavaş yavaş bize ve Asya'ya yaklaştırıyor." açıklamasını yaptı.

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ALMANYA VE TÜRKİYE DAHA SICAK İLİŞKİLER KURACAK"

"Alman akademisyenleri, entelektüelleri ve gazeteleri Türkiye'ye karşı çok sert yorumlar yapıyorlar." diyen Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, sözlerine şunları ekledi:

"Ancak Alman devletinin Türkiye'ye karşı daha ılımlı bir politika izlediğini görüyoruz. Örneğin geçen gün Almanya'daki bir gazete, 'Bölge sorunları Türkiye olmadan çözülemiyor.' değerlendirmesini yaptı. Bu durum, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin Alman kamuoyunda daha fazla yer tutacağını ve daha sıcak ilişkiler gelişeceğini gösteriyor."

"AVRUPA'NIN ÇIKARI AVRASYA İLE BİRLEŞMEKTEN GEÇİYOR"

Almanya'nın öne çıkarılmasının sebebinin AB'nin dinamosu olmasından kaynaklandığını ifade eden İsmet Özçelik, sözlerini şöyle noktaladı:

"Eski Almanya Başbakanı Schröder, Asya'ya yönelik bir tutum izliyordu. ABD, Scröder'in karşısına Merkel'i çıkardı ve Merkel Almanya'nın başbakanı oldu. Buna rağmen Merkel de Schröder noktasına geldi. Burada önemli olan ülkelerin çıkarlarıdır. Avrupa'nın çıkarı da Avrasya ile birleşmekten geçiyor."