Avrupalılar yeni yıla umutlu giriyor

Avrupalılar yeni yıla umutlu giriyor

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa'da koronavirüse karşı aşı çalışmalarının başlayacak olması nedeniyle Avrupalıların yeni yıla umutlu girdiğini belirten Yusuf Özkan, "Noel'in hemen ardından başta Almanya ve Belçika olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı yoğun bir aşılama kampanyası başlatılıyor. 2021'in ilk dört ayında aşıların toplumun önemli bir kesimine ulaşması bekleniyor. Peki, dünyanın geri kalan ülkelerinde aşılama çalışmaları nasıl olacak, herkes istediği aşıya ulaşabilecek mi? İşte bu konuda soru işaretleri var. Cenevre'deki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), herkesin aşıya ulaşabilmesi özellikle de yoksul ülkelerin aşı konunda açığını kapatabilmesi için oluşturduğu Covax girişimi konunun takipçisi. Covax'ın ilk hedefi dünya nüfusunun yüzde 3 olan sağlık çalışanlarını aşılamak. Ondan sonra da nüfusun yüzde 20'sini oluşturan risk altındaki hastaları aşılamak. Ardından da toplumu tüm kesimine aşı ulaştırmak. Kâğıt üzerinde bunlar belirtilse de uygulamada bunun çok da kolay olmayacağı bildiriliyor. Özellikle yoksul ülkelerin aşıya ulaşmasında ciddi bir olumsuzluk daha işin başında göze çarpıyor. Çünkü özellikle zengin ülkelerinin aşı milliyetçiliği ve bu konuda erken davranması yoksulların önümü kesiyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere aşı projesi gündeme geldiğinde deyim yerindeyse bastırıp parayı üretilecek aşıları kendileri için rezerve ettiler. Üretilen aşıların büyük bir bölümü bu ülkelere gidecek. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kişi başına birden fazla doz aşı düşerken yoksul ülkelerdeki 3 milyar insan için yüzde 10 ile yüzde 20 civarında aşı siparişi verildi. Bu nedenle de önümüzdeki süreç aşılama çalışmaları açısından yoksullar için çok da iyimser bir durum arz etmiyor." dedi.

"YALNIZIZ, KORKUYORUZ VE MUTSUZUZ" DİYEN GENÇLERİN SAYISI ARTIYOR

Gazeteci Yusuf Özkan Avrupa'da koronavirüsün gençler üzerine etkileri konusunda yapılan araştırmaya ilişkin de konuştu ve şunları aktardı:

"Avrupa'da yapılan araştırmalar da koronavirüs salgınından en fazla etkilenen kesimin gençler olduğunu ortaya koyuyor. Her gün ruhsal sorunları nedeniyle terapistlere, hastanelere başvuru yapan gençlerin sayısı giderek artıyor. 'Yalnızız, korkuyoruz ve mutsuzuz' diyen genç sayısı hiç de azımsanmayacak düzeyde. Uzmanlara göre, bunun haklılık yönü çok fazla. Çünkü gençler; enerjik, eğlenmek istiyor, farklı aktiviteler yapmak istiyor ancak şu dönemde tamamen kıstırılmış vaziyette yaşıyorlar ve bu da onların mutsuz olmasına, ruhsal sorunlar yaşamasına neden oluyor. Başta Belçika, Hollanda ve Almanya olmak üzere birçok ülkede benzer açıklamalar yapılıyor. Özellikle koronavirüse bağlı tecrit dönemlerinde en fazla ruhsal yükün gençler üzerine bindiği bir gerçek. Yapılan araştırmanların sonucu bu yönde. Çünkü gidebilecekleri kafeler, barlar, restoranlar her yer kapalı. Arkadaşları ile buluşmaları sınırlı. Birçok ülkede en fazla 3 kişi bir araya gelebiliyor. Özellikle gençlerin bir araya gelerek yapmış olduğu sosyal aktiviteler yasaklanmış durumda. Bu nedenle de uzmanlar, gençlerin durumunun giderek kötüleştiğine vurgu yapıyor. Avrupalı psikologlar, 'Sorunlar var ve onları ciddiye almalıyız, birbirimiz için bir anlam ifade edebiliriz.' görüşünü dile getiriyorlar. Araştırmacılar bu soruna bağlı intiharlarda artış olabileceğine dikkati çekiyor. Bu nedenle Avrupalı uzmanalar intiharı önleme merkezleri ile birlikte ortak çalışma yapılmasını ve gençlere daha fazla psikolojik destek ve onlara daha çabuk ulaşılması yönünde birtakım projelerin geliştirilmesi, sohbet yolu ile gençlerin rahatlatılması yönünde yeni çalışmalın hayata geçirilmesi önerilerinde bulunuyorlar."