Avrupa Noel arifesinde neleri konuşuyor?

Avrupa Noel arifesinde neleri konuşuyor?

Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşılar Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya'da uygulanmaya konularken Avrupa Birliği (AB), bünyesinde bulunan Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) onayını bekliyor. EMA'nın 21 Aralık tarihinde Biontech/Pfizer aşısına onay vermesi halinde yaşlı kıtada kitlesel aşılama faaliyeti 2020 yılı içinde başlayabilir.

Birliğin halen üyesi olan Birleşik Krallık'ın acil durum yetkisi dâhilinde aşılamaya başlamasına rağmen diğer ülkelerin EMA'nın kararını bekleyecek olması Avrupa içinde de tartışmaları beraberinde getirdi. Avusturya'nın Der Standart sitesi "Oyalanmanın zamanı değil" başlığı ile bürokratik engellere işaret ederken "AB, Britanya'ya göre bir aydan fazla zaman kaybediyor. Bu süre içerisinde aşıyla ilgili yeni bilgilere ulaşılması beklenmemeli." ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE VE ABD AŞININ BAŞARISINI SABOTE EDEBİLİR

Almanya'nın "taz" sitesi EMA'nın yavaş ve bürokratik çalıştığı yönündeki iddiaları reddederek, asıl sorunun güvenlik olduğunun altını çizdi. Eurotpics'in aktardığı ilgili makalede şu dikkat çekici değerlendirmelere yer verildi:

"Dünyanın ilk 'koşullu' aşı ruhsatı veren kurumu olan EMA, attığı bu adımla çığır açtı. Aşı düzenli olarak denetleniyor, Biontech/Pfizer bunun için test sonuçlarıyla ilgili birçok verisini kurumla paylaşmak zorunda kaldı. ABD ile Britanya ise acil durum izni verdi ve aşıyı daha az ayrıntılı inceledi. Bu durum sadece hastalar için tehlikeli olmakla kalmayıp, uzun vadede aşı kampanyasının başarısını sabote etme riskini de beraberinde getiriyor. AB, üye devletlerin korona milliyetçiliğini frenlemekle yerinde bir karar aldı. Şimdi aşılar adil bir şekilde üye ülkelere dağıtılacak ve aşılama hepsinde aynı anda başlayacak. EMA da birleşik Avrupa'nın bir simgesi."

AVRUPA GÜCÜNÜ İSPATLADI

EMA kadar son düzenlenen AB Liderler Zirvesi de Avrupa'nın tartıştığı konular arasında yer alıyor.  Almanya'nın Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, AB'nin 25 ülkeye salgınla mücadele için fon sağlama kararını birliğin dönem başkanı Angela Merkel'in hanesine yazarken, Fransa'nın Les Echos haber sitesi ise kurumsal başarıya işaret etti. "AB sandığımızdan daha becerikli" başlığını taşıyan makalede şu satırlara yer verildi:

"AB'nin umutsuzca zayıf bir yapı olduğuna dair, yine vaktinden önce verilmiş bir alarmın ardından, durumun aslında tam tersi olduğunu teslim etmek gerek; AB, tartışmasız hantallığına rağmen, görünenden çok daha kıvrak bir organizma. Uzun süre AB'nin yetersizlikleri olarak algılanan özelliklerin aslında Avrupa yönteminin özüne dair mükemmel bir örnek olduğu anlaşıldı. Bu yöntem nankör, gözle görülmüyor ve umut vermeyecek derecede yavaş. Buna karşın sonunda başarıyı beraberinde getiriyor."

ÖZGÜRLÜK ZORUNLULUKLARIN FARKINDA OLMAKTIR

Avrupa'da siyasetin gündemi aşı çalışmaları ve AB toplantıları ile sınırlı kalsa da sokağın nabzını Noel gecesi belirliyor. Almanya'nın yasal olarak 10 kişinin bir arada bulunmasına izin vermesine rağmen vatandaşları aklıselime davet Kleine Zeitung bu bağlamda ünlü filozof Hegel'e referans vererek "Özgürlük zorunlulukların farkında olmaktır" uyarısında bulundu.

Öte yandan İtalya'nın La Repubblica gazetesinde de "Tedbirli olunması yönündeki uyarılar ile ticareti ayakta tutma çağrıları arasında vatandaş kendini hem suçlu hem suçsuz hissediyor. Birinin ona yanlış mı yoksa doğru mu yaptığını söylemesini bekliyor. Hem biraz haklı hem biraz haksız olması da onun suçu değil." yorumu öne çıkarıldı.