Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Türkiye sekiz madalya kazandı

Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Türkiye sekiz madalya kazandı

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Türk futbolunun uluslararası alanda düşüşü sürerken başka spor dallarında sevindirici haberler geldiğini vurgulayan Üstün, "Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Türkiye sekiz madalya kazandı. Dünya şampiyonu sporcumuz İbrahim Çolak, halka aletinde altın madalya, Ferhat Arıcan paralel barda altın, kulplu beygirde bronz madalya kazanırken, gençler kategorisinde Bora Tarhan, halka ve atlama masasında iki bronz madalya, Mert Efe Kılıçer ise barfikste gümüş, paralel barda bronz madalyanın sahibi oldu. Bu spor dalında daha önce de Ayşe Begüm Onbaşı gibi şampiyonluklar alan sporcularımız varken, birkaç hafta önce de Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı'mız Avrupa Şampiyonu olmuştu. Çok zor bir spor dalında madalya kazanan tüm sporcularımızı kutluyoruz. Bu zorluğu İbrahim Çolak, geçen yıl Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandığında 'O, 50 saniye için 19 yıl çalıştım.' diyerek ifade etmişti hatırlarsanız." diye konuştu.

CEV ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇLARI BAŞLADI

Bir diğer başarılı spor branşı olan kadın voleybolda da hafta içinde CEV Şampiyonlar Ligi ilk etap maçları oynandığını hatırlatan Üstün, "Eczacıbaşı ve Vakıfbank üç maçını da kazanarak gruplarını lider tamamlarken, Fenerbahçe Opet bir maçını kaybederek grubunu ikinci sırada bitirdi. İkinci etap maçları ocak sonunda oynanacak. Beş grubun birincisi ve en iyi üç ikinci son sekize kalacaklar. Üç takımımızın da son sekize kalacağını düşünüyorum. Elbette korona engel olmazsa. Zira erkeklerde Arkas iki oyuncunun Covid-19 test sonucunun pozitif çıkması nedeniyle CEV'in kuralları gereği ilk etap maçlarına katılamadı ve ilk üç maçta hükmen mağlup sayıldı. Erkeklerdeki diğer temsilcimiz Fenerbahçe ise grubunda bir galibiyet iki mağlubiyetle üçüncü oldu ve umudunu ikinci etaba taşıdı." dedi.

PSG – BAŞAKŞEHİR MAÇINDA YAŞANILANLAR VE YANKILARI

Behçet Üstün, dünya gündemine oturan PSG-Başakşehir Şampiyonlar Ligi maçında yaşananlar için ise şunları söyledi:

"Geçen haftanın sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da en çok konuşulan konularının başında PSG-Başakşehir Şampiyonlar Ligi maçında yaşananlar geliyordu. Karşılaşmanın dördüncü hakeminin Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo'ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle Başakşehirli oyuncular soyunma odasına gittiler. Başta Neymar, Mbappe ve Kimbembe'nin olduğu PSG futbolcuları da Başakşehir sporcularına destek verince karşılaşma tehir edildi. Ertesi gün maçın başında tüm futbolcular ve hakemlerin ırkçılığı protestosu ile oynanan karşılaşmada Başakşehir Avrupa'ya veda etti.

Sahadaki sporcuların kararlı duruşlarına karşın yetkililer için aynı şeyi söylemek ne yazık ki, mümkün olamadı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir önce 'Hakem görevden alındı. UEFA maçın oynanmasını istiyor. Futbolcuların sahaya çıkmasını umuyorum. Haklıyken haksız duruma düşmeyelim.' derken, tehir kararı sonrasında 'UEFA'nın erteleme kararı çok doğru. Futbolcuların bu psikolojide oynamaları çok zor olurdu.' diyerek bir saatte iki farklı görüş belirtmeyi başardı. TFF Başkan Vekili ve UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı da Özdemir'e benzer bir tutum içindeydi, ne yazık ki. Başakşehir ve PSG oyuncuları ile yöneticilerinin ırkçılığa karşı gösterdikleri dik duruştan ne yazık ki, çok uzak kaldılar.

Yöneticilerden bahsetmişken bir cümle de Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ'a edelim. Bu konuda çok haklı ve doğru bir duruş sergileyen Gümüşdağ, 4 Nisan 2015 tarihinde Fenerbahçe takım otobüsünün kurşunlanmasının ardından 'Fenerbahçe gelecek hafta sahaya çıkmazsa bunun sonuçlarına katlanır.' demişti. Keşke her olaya daha tutarlı yaklaşılabilse demekten başka bir şey elimizden gelmiyor."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/rZo4sn041CA