Avrupa Birliği'nin ekonomiyi kurtarmada rolü ne olacak?

Avrupa Birliği'nin ekonomiyi kurtarmada rolü ne olacak?

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu.

Altay Atlı, koronavirüsün Avrupa ekonomisine etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa ekonomisinin bütün dünyada olduğu gibi pandemiden çok ciddi etkilendiğini hatırlatan Atlı, "Avrupa ekonomisinin zaten pandemi öncesi de birtakım sorunları vardı. Üzerine bir de pandemi gelince daha olumsuz bir durum oluştu. Fakat şu günlerde yavaş yavaş olumlu sinyaller gelmeye başladı. Karantina tedbirleri aşama aşama kaldırılıyor ve faaliyete geçildi. Bunu zaten rakamlardan da görüyoruz." dedi.

En büyük sıkıntının Avrupa Birliği'nin (AB) ekonomiyi kurtarmada rolünün nasıl şekilleneceği olduğuna dikkat çeken Altay Atlı, "Bu konuyla ilgili geçen haftalarda ciddi tartışmalar olmuştu. Fakat bu tartışmalara AB'nin iki başat ülkesi Almanya ve Fransa'dan nokta koyacak bir öneri geldi. Teklifte şunlar vardı; birincisi 500 milyar Euro'luk kurtarma fonunun kurulması. Eğer bu gerçekleşebilirse gerçekten hem koronavirüs ile mücadelede hem de AB'nin geleceği açısından önemli bir adım olacak. İkincisi ise; AB içerisinde bugüne kadar sağlanamamış olan bir birlikteliğin sağlanacak olması. Bu teklifler kabul edilir mi? 27 ülkenin buna dâhil olması gerekiyor. Mevcut şartlar altında Almanya ve Fransa gibi iki öncü ülkeden çıkmış. En zor işlerden biri, bu iki ülkeyi bir araya getirmek. Onları bir araya getirmiş teklifin çok da zorluk çekmeyeceği düşünülebilir. Avrupa bir toparlanma sürecine girmeye başladı ama bu öyle bir kolay süreç olmayacak." diye konuştu.