Atlı, Çin-Avustralya ilişkilerini değerlendirdi

Atlı, Çin-Avustralya ilişkilerini değerlendirdi

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Atlı, Çin ile Avustralya arasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Asya Pasifik bölgesinde Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerin giderek zayıfladığına dikkat çeken Altay Atlı, "Son olarak karışlıklı olarak iki ülkenin gazetecileri benzer sorunlarla karşı karşıya kaldıkları söylendi. Zaten son dönmelerde Çin ile Avustralya arasındaki ilişkiler kademeli olarak inişe geçmişti. Bunu da söylemek gerek. Daha önce karşılıklı suçlamalarda yapıldı hatta dizilere bile konu oldu. Şimdi çok daha farklı bir noktaya geldiğini görüyoruz." dedi.

Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerin bozulmasında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) etkisine değinen Atlı, "Koronavirüs döneminde ABD'nin başlattığı Çin'deki koronavirüs kaynaklarının incelenmesi ve uluslararası soruşturma başlatılmasına Avustralya'nın da katılmasıyla ilişkilerin inişe geçtiğini görüyoruz. Örneğin Çin, Güney Çin Denizi'ndeki iddialarına karşı, Avustralya Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderdiği bildiride 'ciddi endişe' duyduğunu iletti. Avustralya'nın ABD ile birlikte böyle bir bildiride bulunduğunu görüyoruz." dedi.

Yaşanan sorunlara rağmen iki ülkenin ekonomik anlamda ciddi bir bağının olduğunu belirten Atlı, "Koronavirüse rağmen bu bağ devam ediyor. Çin zaten Avustralya'nın en büyük ticaret ortağı. Son verilere baktığımızda Haziran 2020'de Avustralya'nın Çin'e ihracatı 14,6 milyar Avustralya doları ve bu bir rekor. Avustralya'nın toplam ihracatının yüzde 49'u Çin'e yapılmış. Yani Avustralya toplam ihracatının yarısını Çin'e yapıyor. İlişkiler siyasi anlamda kötüleşirken ekonomik anlamda iyiye doğru bir gidiş de söz konusu." ifadelerini kullandı.

Akademisyen Atlı, Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerinin geleceğine yönelik ise şunları söyledi:

"Bu kadar çok ibrenin ABD'ye kayması ve Çin ile ilişkilerin zarar görmesi ileride Avustralya ekonomisini çok kötü etkileyecektir. Zaten koronavirüs ile birlikte Avustralya yaklaşık 30 yıl sonra ekonomisi ilk kez bir durgunluğa girmiş oldu. Eğer koronavirüs sonrası da Çin ile ilişkiler toparlanmaz ise işte o zaman bu durum kalıcı bir hale gelebilir. Avustralya hükümetinin dengeyi ciddi bir şekilde koruyabilmesi gerekiyor. Bu da hiç kolay bir durum olmayacak. Özellikle Avustralya'da hükümetin çok sık değiştiğini ve orada da istikralı bir durumun olmadığını düşünürsek bu konuyu daha çok konuşacağız gibi gözüküyor."