Astana Zirvesi'nde neler konuşulacak?

Astana Zirvesi'nde neler konuşulacak?

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Gazeteci İsmet Özçelik, bugün yapılacak olan Astana Zirvesi'ne dair son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mart ayında yapılması planlanan Astana Zirvesi'nin koronavirüs dolayısıyla ertelendiğini hatırlatan İsmet Özçelik, "Geçen bu sürede sorunlar da birikti. Suriye'de İdlib'in durumu var. Erdoğan-Putin mutabakatının ne kadar yerine getirilip getirilmediği gibi birçok konu ele alınacak. Burada kritik bir noktada bölgede Türk lirasının kullanılmaya başlanılması. Son derece tartışmalı bir durum. Buna da sebep olarak Suriye Lirası'nın devalüasyona uğraması ve istikrarsız olması gerekçe gösteriliyor. Ancak bir bölgede bir başka bir ülkenin ara biriminin teşvik edilmesi beraberinde başka tartışmaları da getiriyor Öte yandan Türkiye ve Rusya karşı tarafta gibi gözüküyorlar. Aralarında irtibat kesilmese de iki Rus bakanın son dakikada Ankara ziyaretinin ertelenmesi ertesinde biraz daha Libya'daki gerginlik tırmandı. İşte böyle bir dönemde liderler bir araya gelecekler." dedi.

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin Astana Zirvesi kapsamında video konferans ile toplanacağını belirten Özçelik, "Zirvede ele alınacak konular önemli. Edindiğimiz bilgilere göre İdlib'in durumu ele alınacak. M4 karayolunun halen temizlenmemesi gündemde olacak. Fırat'ın doğusunda Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Barzani'ye yakın gruplarla PKK'yı birleştirmesi konusu da gündemde. Rusya, İran ve Türkiye'nin bu konuda farklı bir görüşü yok. Herkes Esad yönetiminin Fırat'ın doğusuna hakim olmasını istiyor. Ancak ABD orada küçük bir devletçik kurmak için her yolu deniyor. Libya konusunun bu konferansta ele alınıp alınmayacağı bilinmiyor. Bu konunun Erdoğan ile Putin arasındaki ikili görüşmede ele alınabileceği ifade ediliyor. Öte yandan Cenevre'de yapılacak olan Suriye Anayasa Komitesi görüşmeleri öncesi liderler Suriye anayasası ve kalıcı bir çözüm için neler yapılması gerekiyor konusunda belli bir noktaya gelmeye çalışacaklar. Eğer belli bir anlaşma sağlanırsa önümüzdeki dönem Suriye'de daha hızlı gelişmeler yaşanabilir." diye konuştu.